Nowy numer 39/2020 Archiwum

Podziękujmy za ich dobroć

Jeszcze tylko do niedzieli 4 marca można głosować w plebiscycie na Miłosiernych Samarytan Roku 2017.

Zachęca do tego - jak co roku - Wolontariat św. Eliasza w Krakowie.

Plebiscyt tradycyjnie podzielony jest na dwie kategorie. Pierwsza dotyczy pracowników służby zdrowia, dla których pomoc chorym nie jest tylko pracą zarobkową, ale powołaniem. Druga promuje osoby szlachetne, które bezinteresownie pomagają innym, a ta pomoc wypływa z potrzeby serca.

Jakimi jeszcze cechami powinni charakteryzować się potencjalni samarytanie? Doświadczenie pokazuje, że ci, którzy zaszczytny tytuł otrzymali w poprzednich latach, opiekując się drugim człowiekiem, czasu nie liczą. I to zarówno w szpitalu, przychodni czy prywatnym gabinecie, jak i w innych placówkach społecznych czy w domu osoby potrzebującej pomocy. Miłosierni potrafią też skupiać wokół siebie innych ludzi, dzięki czemu krok po kroku tworzą sieć wsparcia złożoną z dobroczyńców czy wolontariuszy. Większość z laureatów to także prawdziwi wizjonerzy, umiejący dostrzec nie tylko to, co trzeba zrobić w danej chwili, ale i to, co będzie niezbędne w przyszłości.

Samarytanie mają jeszcze jedną wspólną cechę - bardzo nie lubią blasku fleszy, dlatego działają po cichu, w ukryciu wręcz i nie wszyscy wiedzą, że są tuż obok nas - w pracy, w sąsiedztwie, wśród znajomych... Plebiscyt jest więc na to świetnym lekarstwem, bowiem - jak przekonuje o. Stanisław Wysocki, jego pomysłodawca - dobrym ludziom warto publicznie dziękować za dobre serce. Kapituła plebiscytu bardzo prosi więc o podpowiedź, kogo warto nagrodzić i gdzie kryją się Miłosierni Samarytanie XXI wieku.

Zgłaszając ich, należy podać imię i nazwisko, numer telefonu, adres (np. szpitala) osoby, którą chce się wyróżnić, oraz (koniecznie!) kilka zdań uzasadnienia. Głosować można listownie (Wolontariat św. Eliasza, 30-608 Kraków, ul. por. Wąchały 5), mailowo (biuro@eliasz.org.pl), telefonicznie (od poniedziałku do piątku od godz. 11 do 17 pod numerami: 885 512 500 lub 12/263 61 56) oraz korzystając z formularza na www.eliasz.org.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama