Wyróżnienia, przyznawane za zaangażowanie w dialog chrześcijańsko-żydowski i polsko-żydowski, otrzymali w tym roku ks. prof. Michał Czajkowski oraz Urszula Antosz-Rekucka, katechetka z Mszany Dolnej.
Wręczenie nagrody odbyło się 2 marca w auli krakowskiej Akademii "Igantianum".
Ks. Michał Czajkowski był współzałożycielem i współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Zasiadał w Komitecie Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem i w Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej, był członkiem władz Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów. Jest autorem książek takich jak "Lud Przymierza", "Co nas łączy? ABC relacji chrześcijańsko-żydowskich", "Nowy Testament a judaizm", "Czy Żydzi mają diabła za ojca? Przyczynki do dialogu chrześcijańsko-żydowskiego".
Zdaniem członków Klubu Chrześcijan i Żydów "Przymierze", którzy nominowali ks. Czajkowskiego do nagrody, niewielu jest w Polsce księży, którzy z taką determinacją mówią o żydowskich korzeniach chrześcijaństwa i o tym, że antysemityzm jest grzechem.
Przyznanie nagrody ks. Czajkowskiemu wywołało jednak kontrowersje ze względu na jego współpracę z SB w okresie PRL-u ("Gość Niedzielny" pisał o tej sprawie w tekstach: "Człowiek i jego akta" oraz "Ksiądz, który się przyznał").
Nagrodzona w kategorii inicjatyw społecznych na rzecz dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej - Urszula Antosz-Rekucka z Mszany Dolnej - została doceniona za to, że "w swojej pracy z uczniami wiele uwagi poświęca kształtowaniu postawy dialogu i podejmuje liczne inicjatywy, upamiętniające społeczność mszańskich Żydów, wymordowaną podczas Holocaustu".
Wśród jej działań są przedstawienia teatralne, obchody rocznic, opieka nad zbiorowymi mogiłami żydowskimi, aktywność w mediach. Jak podkreślali członkowie "Przymierza", to "dzięki jej inicjatywie w ostatnią drogę mszańskich Żydów oficjalnie nazwano Aleją Pamięci Ofiar Holocaustu".
Uroczystości towarzyszył wykład "Dialog chrześcijańsko-żydowski w rozumieniu papieża Franciszka", który wygłosił Abraham Skórka - rabin z Buenos Aires i przyjaciel Ojca Świętego. Mówił on m.in., że "żydowsko-chrześcijański dialog nie jest jedynie miłym spotkaniem, w trakcie którego następuje wymiana różnych poprawnych politycznie opinii".
- Zgodnie z poglądem papieża prawdziwy dialog odbywa się wówczas, gdy wypowiadana jest prawda, płynąca prosto z serca" - podkreślał A. Skórka. Przywołał także fragment adhortacji "Evangelii gaudium", w którym Ojciec Święty napisał: "Nie służy nam otwarcie dyplomatyczne, które zgadza się ze wszystkim, by uniknąć problemów, ponieważ byłby to sposób oszukania drugiego człowieka i odmówienia mu dobra, które otrzymaliśmy jako dar, by się nim hojnie podzielić".