W krakowskim seminarium duchownym odbył się dziś finał V edycji Archidiecezjalnego V Konkursu Wiedzy Liturgicznej dla uczniów gimnazjów i szkół średnich.
,
Do Krakowa przyjechało blisko 150 finalistów z 6 diecezji. W pierwszym etapie, który, odbył się jesienią ub. roku, wzięło udział 260 uczestników. - Większość z nich pochodziła z archidiecezji krakowskiej. Byli jednak także przedstawiciele diecezji bielsko-żywieckiej i włocławskiej a także archidiecezji poznańskiej, wrocławskiej, białostockiej - powiedział kl. Szymon Kapłon, jeden z organizatorów.
W organizację konkursu, w tym także w układanie pytań, byli zaangażowani członkowie Stowarzyszenia "Diakonia" Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej we współpracy z Naukowym Kołem Teologicznym WSD AK. - Za każdym razem staramy się, by pytania, na które odpowiada się pisemnie, były problemowe. Uczestnicy musieli m.in. przyporządkować fragmenty modlitw eucharystycznych do ich nazw np anamnezy czy epiklezy. Pytania sprawdzają nie tylko wiedzę o danym pojęciu lecz także o zastosowaniu jej w praktyce liturgicznej - wyjaśnił kl. Szymon.
Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych: gimnazjalistów i uczniów szkół średnich. Z każdej z kategorii wiekowych w finale jest wyłanianych po kilku najlepszych uczestników, którzy otrzymują nagrody książkowe. Trzy najlepsze osoby z każdej kategorii wiekowej - laureaci, otrzymują nagrody w postaci sprzętu elektronicznego m.in. czytników e-booków.
Laureatami konkursu zostali w tym roku - w kategorii uczniów szkół średnich: Jakub Zastępa - 1 miejsce, Jan Rajczyk - 2 miejsce, Daniel Czerniawski - 3 miejsce; w kategorii gimnazjalistów: Maksymilian Błocki - 1 miejsce, Wiktoria Majewska - 2 miejsce, Mateusz Kosela - 3 miejsce.
Michał Krzyworzeka, który zajął 7 miejsce w kategorii licealistów, jest jedynym uczestnikiem, który wziął do tej pory we wszystkich pięciu edycjach konkursu.
- Myśl o udziale w konkursie zaświtała mi w trakcie konkursu animatorskiego Ruchu Światło-Życie. Zachęcała mnie do tego również przyjaciółka z parafii, która startowała rok temu. Pytania konkursowe nie były bardzo trudne, niemniej wymagały skupienia uwagi i dobrego użycia posiadanej wiedzy. Trzeba było myśleć. Udział w konkursie na pewno pomoże mi w głębszym przeżywaniu liturgii - powiedziała Wiktoria Majewska z gimnazjum nr 15 im. Janusza Korczaka w Krakowie, z parafii św. Jana Kantego w Bronowicach Małych, laureatka II miejsca w kategorii gimnazjalistów. Swoje drugie miejsce wygrała w dogrywce z kolegą, który miał tyle samo punktów co ona. - W książce ks. Franciszka Blachnickiego, jednej z lektur konkursowych, był schemat wskazujący na to, że do sakramentu potrzeba Słowa i Wiary. W dogrywce musiałam wyróżnić te słowa spośród podanych czternastu - dodała Wiktoria, jedyna kobieta wśród tegorocznych laureatów.
W konkursie brał udział również Marcin Lebiest z Podłęża k. Niepołomic, uczeń II LO w Krakowie. - W konkursie biorę udział po raz pierwszy. Od 9 lat należę do Służby Liturgicznej Ołtarza. Chciałem przy okazji pogłębić swoją wiedzę - powiedział Marcin. - Udział w konkursie może pomóc młodym w lepszym przeżywaniu liturgii, w spotkaniu się z Panem Bogiem. Cenne jest także to, że konkurs rozszerza się na kolejne diecezje w Polsce. Znamienne jest także to, że z roku na rok wzrasta ilość dziewcząt garnących się do uczestnictwa. Cieszę się, że aula seminaryjna pęka dziś w szwach. Jak tak dalej pójdzie to do zgromadzenia finalistów będzie potrzebne Auditorium Maximum UJ - dodał ks. Michał Leśniak, duszpasterz Ruchu Światło-Życie w archidiecezji Krakowskiej.
Niektórzy z uczestników I i II edycji konkursu zapukali do bram seminarium duchownego. - Wasze świadectwo, że poprzez wiedzę chcecie dotrzeć do mądrości i do Ducha, który w każdym z Was jest, jest piękne i wzruszające. Dziękujemy Wam za to, że odkryliście piękno liturgii. Mam jednak nadzieję, że nie ograniczy się to tylko do znawstwa przepisów liturgicznych, ale tą liturgią będziemy się modlić. Bo młody człowiek który zagubi swoje wnętrze, staje się podobny do dryfującego statku i nie wie do jakiego portu zawinąć. mam nadzieję, że niektórzy z Was zawiną do portu pod nazwą krakowskie seminarium duchowne przy ul. Podzamcze 8. Jako kapitan Was do tego namawiam - powiedział ks. prof. Janusz Mastalski, rektor seminarium.
Wiktoria Majewska z Krakowa, była jedyną kobietą wśród tegorocznych laureatów konkursu Bogdan Gancarz /Foto Gość