Nowy numer 29/2021 Archiwum

Jak trampolina do gwiazd

Do 18 marca można się zgłosić do udziału w 14. edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, organizowanego przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko".

- W tym konkursie liczy się tylko twój talent - zapewniają pracownicy i wolontariusze fundacji i przekonują, że niepełnosprawność albo choroba są w nim bez znaczenia. - Jeśli lubisz śpiewać, a muzyka jest twoją pasją, miej odwagę sięgnąć po marzenia o występie na wielkiej scenie, w towarzystwie gwiazd i przed wielotysięczną publicznością - zachęcają.

Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, aby wypełnić formularz rejestracyjny jest fakt, że festiwalowa scena ustawiona podczas wielkiego finału w samym sercu Krakowa jest... zaczarowana. Drugiej takiej, która działa jak trampolina, nie ma bowiem w żadnym innym miejscu na świecie! Co więcej, występ na niej dla większości osób, które już tego spróbowały, był przygodą życia i nie zamieniłyby jej na żadną inną.

Trudno też pominąć aspekt finansowy - stypendia dla laureatów niskie nie są, a piękne statuetki Zaczarowanego Ptaszka stały się już prestiżowymi nagrodami.

Wie coś o tym Daniel Zawodnik, 28-letni obecnie chłopak, który z niegasnącym nigdy uśmiechem mówi, że od Boga dostał wszystko - oprócz wzroku. Choć nie widzi od urodzenia, to pogodą ducha zaraża wszystkich, których spotyka na swojej ścieżce. Zachwyca też talentem wokalnym.

W 2005 r. Daniel, mając 15 lat, został więc pierwszym laureatem pierwszego w historii Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, który z biegiem czasu na stałe wrósł w kulturalny krajobraz Krakowa. Do udziału w nim Daniela namówili znajomi, a kiedy dostał się najpierw do półfinału, a potem do finału, zaskoczenie było ogromne. Wygrana, gdy zaśpiewał w duecie z Grzegorzem Turnauem, dała mu natomiast odwagę do tego, by zacząć spełniać marzenia.

Później Fundacja Anny Dymnej ufundowała również stypendium studenckie dla Daniela, czyli Indeks Marzeń, oraz dwukrotnie umożliwiła zawarcie dobrego kontraktu na piękne wykonanie kolęd.

- Rok temu znowu zgłosiłem się do udziału w festiwalu i tym razem, śpiewając w duecie z Markiem Piekarczykiem, zająłem 3. miejsce - wspomina Daniel. Co ważne, drugą wykonywaną podczas finału piosenkę zadedykował on swojej ukochanej żonie Asi oraz córeczce Natalce, która dopiero była w drodze na ten świat. Dziś ma już pół roku.

Do udziału w festiwalu można zgłosić się, pisząc pod adres: Biuro Festiwalowe Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, Telewizja Polska, ul. J.P. Woronicza 17, 00-999 Warszawa (koniecznie z dopiskiem Festiwal Zaczarowanej Piosenki). Szczegóły na www.mimowszystko.org i na www.zaczarowana.pl.


Więcej o Danielu Zawodniku, który pracując w Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach, pomaga ludziom na nowo odkryć, że świat jest pełen kolorów, będzie można przeczytać w numerze 11. "Gościa Krakowskiego" (z datą 18 marca).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama