Za pomocą krótkich filmików uczniowie z Małopolski opowiedzieli o historii Polski. Dzisiaj rozstrzygnięto III edycję konkursu "Patria Nostra".
Gala konkursowa odbyła się w sali Filharmonii Krakowskiej. W małopolskiej edycji konkursu, który ma charakter ogólnopolski, wzięły udział zespoły uczniowskie z 101 szkół (w tym 7 zza wschodniej granicy).
Trzyosobowe zespoły przygotowały pod okiem opiekunów 30-sekundowe filmy animowane lub 45-sekundowe filmy dokumentalne (w tym fabularyzowane).
Zwyciężyła grupa z Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie: Piotr Zając, Jakub Zych i Jakub Grabuś pod opieką Janusza Paszka. Wykonali animację dotyczącą warszawskiej akcji pod Arsenałem Grup Szturmowych Szarych Szeregów 26 marca 1943 r., mającej na celu odbicie z rąk niemieckich Janka Bytnara "Rudego". Na filmie widać jadącą więźniarkę, rzut butelką z benzyną, kłęby dymu po wybuchu, a następnie bezpośredni atak żołnierzy Polski Podziemnej. - Nasza grupa animacją interesuje się od dawna. Mam nadzieję, że umiejętności tworzenia animacji zdobyte w trakcie nauki oraz prac nad filmem przydadzą mi się kiedyś w pracy - może w telewizji? - Pomysłodawcą wyboru tematyki filmu byli uczniowie. Niczego im nie sugerowałem. Szło o to, by wybrać epizod historii, który jest dobrze znany - mówi Janusz Paszek, opiekun zwycięskiej grupy.
II nagrodę zdobyli przedstawiciele gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie na Litwie za film na temat obrony Lwowa w 1918 r., III zaś grupa ze szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tarnawie Dolnej w składzie: Wiktoria Ćwiertnia, Dominika Drabik, Piotr Madej pod opieką Małgorzaty Stec za film o uprowadzeniu i zamordowaniu ks. Jerzego Popiełuszki.
Wśród zdobywców pozostałych 22 nagród znalazły się m.in. grupy Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nowym Targu, Technikum Informatycznego z Suchej Beskidzkiej, I LO w Rabce Zdroju, Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Chrzanowie, Szkoły Podstawowej w Rabie Wyżnej i Szkoły Podstawowej w Płazie.
Zwycięzcy I nagrody, podobnie jak dwóch pozostałych, pojadą na wycieczkę do Brukseli. Przedstawiciele trzech zwycięskich zespołów otrzymali także szable honorowe. Obrzędu pasowania dokonał Gniewomir Rokosz-Kuczyński z krakowskiego Bractwa Kurkowego.
- Z roku na rok w naszym konkursie, którego celem jest budzenie i umacnianie postaw patriotycznych, zwłaszcza wśród najmłodszych, zwiększa się liczba uczestników i poziom prac. Warte podkreślenia jest to, że uczestnicy przedstawiają historię Polski za pomocą nowoczesnych środków wyrazu. Wszystkie prace nadesłane na konkurs są dostępne w internecie, te nagrodzone zaś szczególnie, wyświetlane są zaś na telebimach reklamowych w miejscach publicznych Teraz na telebimach przy rondzie Grzegórzeckim w Krakowie wyświetlany jest film o zabójstwie ks. Popiełuszki, wykonany przez zespół z Tarnawy Dolnej - mówi Mirosław Gryko, organizator konkursu, który wraz z Barbarą Nowak, małopolskim Kuratorem Oświaty, sen. Andrzejem Pająkiem i G. Rokoszem-Kuczyńskim wręczał nagrody zwycięzcom.
Blisko 400 prac wykonanych w trakcie dotychczasowej edycji konkursu jest dostępnych w internecie pod adresem: www.konkurs-patrianostra.pl.
Zdobywcy I nagrody z Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych w Krakowie Bogdan Gancarz /Foto Gość