Taneczny spektakl o Matce Bożej, który powstał w Krakowie, w niedzielę 18 marca będzie można zobaczyć w Jaworznie.
Dzięki mediom tradycyjnym i społecznościowym o przedsięwzięciu, które swoją premierę miało 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, usłyszało już bardzo wiele osób. Efekt jest taki, że marzenie młodych tancerzy, zakochanych w Maryi i dedykujących Jej swój trud, powoli zaczyna się spełniać.
Jeszcze przed pierwszym pokazem spektaklu mówili bowiem, że w głębi serca mają nadzieję, iż uda im się opowiedzieć historię Matki Bożej jak najszerszej publiczności i że występ w auli św. Jana Pawła II w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach będzie początkiem ich pracy ewangelizacyjnej.
Wkrótce dostali zaproszenie do krakowskiej parafii św. Jadwigi Królowej na Krowodrzy i tam, na deskach sceny teatralnej, "Lilia" została zaprezentowana po raz drugi. Niebawem okazało się, że spektakl chcą także zobaczyć widzowie spoza archidiecezji krakowskiej - tancerze dostali bowiem zaproszenie do Jaworzna. W najbliższą niedzielę, 18 marca, o godz. 18 wystąpią na scenie Młodzieżowego Domu Kultury (ul. Inwalidów Wojennych 2). Wstęp wolny.
Warto przypomnieć, że fabuła "Lilii" opiera się na 15 tajemnicach Różańca Świętego i objawieniach fatimskich, a historia tego spektaklu zaczęła się pod koniec 2015 r., od modlitwy Agaty Stodolskiej (grającej rolę Maryi) na Jasnej Górze. - Zawierzyłam tam Matce Boże pragnienie, by tańcząc, uwielbiać Boga - opowiada Agata, koordynatorka projektu, tancerka i choreografka. Szybko okazało się, że Bóg przyjął jej prośbę i wydarzenia zaczęły toczyć się w zaskakującym tempie. Do Agaty dołączały bowiem kolejne osoby, dla których taniec jest nie tylko sztuką, ale także sposobem modlitwy i kontemplacji tajemnic różańcowych. Żadna z tych osób nie trafiła do zespołu przypadkowo.
W efekcie powstał spektakl, który w niebanalny sposób opowiada o przeżyciach wewnętrznych Maryi i pozwala jeszcze lepiej poznać Matkę Chrystusa, a także wczuć się w jej dzieje i razem z Nią stanąć pod krzyżem naszego Zbawiciela.
Co ważne, organizatorem przedsięwzięcia zdecydował się być Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz działające w jego ramach Duszpasterstwo Akademickie "Patmos". W nim z kolei powstała nowa wspólnota - "Ogród Maryi", którą można nazwać pierwszym ważnym owocem pracy nad spektaklem oraz jego ewangelizacyjnego przesłania.