Nowy numer 3/2021 Archiwum

Edukacyjne ciacho

Od rana na krużgankach krakowskiego klasztoru dominikanów trwa akcja „Ciacho za ciacho”. Jej celem jest wsparcie remontu szkoły w Iraku.

Akcji towarzyszy hasło "Odbudujmy szkołę w Iraku, z gruzów podnieśmy nadzieję!". Całodniowy kiermasz ma bowiem wesprzeć remont zniszczonej podczas działań wojennych szkoły w irackiej miejscowości Kara Kusz, prowadzonej przez siostry dominikanki z zakonu pw. św. Katarzyny ze Sieny.

- Jako studiujący wiemy, jak ważna jest nauka i zdobywanie wiedzy. Uznaliśmy więc, że wsparcie wysiłków zapewniających dostęp do podstawowej edukacji w kraju zniszczonym i wciąż ogarniętym wojną jest niezmiernie potrzebne - tłumaczy Anna Niezgoda, koordynatorka inicjatywy.

Przybywających dziś do klasztoru dominikanów tradycyjnie witają zapach ciast oraz stosy dobrych książek czy płyt. Są też ręcznie wykonane ozdoby wielkanocne. Przygotowano również kawiarenkę, w której można kupić ciepłe napoje, tosty i gofry, a także usiąść i porozmawiać.

Jak przyznają uczestnicy "Ciacha", taka forma akcji charytatywnej bardzo zachęca do ofiarności. - Nie dość, że pomagamy, to i sami korzystamy. Mamy możliwość, by spróbować pysznych ciast i w dobrym towarzystwie podzielić się swoimi refleksjami z drugim człowiekiem - mówi Albert.

Oprócz kiermaszu przygotowano także wydarzenia towarzyszące: pokazy chemiczne i wystąpienia osób, które są związane z pomocą Irakijczykom. Wieczorem odbędzie się natomiast aukcja, podczas której będzie można wylicytować m.in. książki z autografami czy też bilety wstępu do różnych placówek kulturalnych.

Ostatnia akcja studentów, której celem było wsparcie przygotowania budynku dla wspólnoty siostry Małgorzaty Chmielewskiej w Krakowie, zakończyła się spektakularnym sukcesem - podczas grudniowego kiermaszu zebrano blisko 83 tys. zł.

Kiermasz charytatywnej grupy "Beczki" organizowany jest w Krakowie dwa razy w roku - przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Dzięki dotychczasowym akcjom udało się np. zbudować studnię w Sudanie czy zakupić rentgen dla szpitala w Ugandzie. Inicjatywa "Ciacho za ciacho" ma zostać rozpowszechniona w innych dominikańskich ośrodkach akademickich w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama