Nowy numer 30/2021 Archiwum

Zmarły żołnierz na obrazie Drogi Krzyżowej w Ludźmierzu przejdź do galerii

Wizerunek st. chor. Jana Kiepury, który 5 lat temu zginął w Afganistanie, został umieszczony na obrazie ilustrującym III stację Drogi Krzyżowej wokół ludźmierskiego sanktuarium.

Starszy chorąży Jan Kiepura został uwieczniony wśród osób trzymających krzyż Jezusa.

Zmarły przed pięcioma laty żołnierz pochodził z Rzeszowa. Był absolwentem Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu i wychowania fizycznego na Uniwersytecie Rzeszowskim. Ukończył także Liceum Plastyczne w Rzeszowie. Był instruktorem judo, szkolił innych żołnierzy.

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w czerwcu 2013 r. podczas patrolu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Jan Kiepura wyszedł z samochodu, żeby zabezpieczyć teren. Niestety, wszedł wtedy na minę pułapkę. Jak wspominają żołnierze, nie był to improwizowany ładunek wybuchowy, jakie talibowie umieszczają na poboczach dróg, ale mina naciskowa. W chwili śmierci miał 35 lat. Osierocił dwoje małych dzieci.

Jan Kiepura był dowódcą 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Po śmierci został wpisany do Księgi Honorowej Wojska Polskiego "za odwagę i męstwo okupione ofiarą życia podczas służby w składzie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie". Dokonał tego w 2013 roku ówczesny minister obrony Tomasz Siemoniak.

Nową stację Drogi Krzyżowej ufundowali bliscy J. Kiepury oraz żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, w której służył. Podhalańczycy przyjechali 18 marca na poświęcenie nowych stacji i wspólne rozważanie Drogi Krzyżowej.

Autorem wszystkich czternastu obrazów Drogi Krzyżowej jest prof. Zbigniew Sałaj z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Poprzednia wersja Drogi Krzyżowej została umieszczona w archiwum sanktuarium.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama