Nowy numer 30/2021 Archiwum

Projektował krakowskie kościoły

Postać prof. Jana Sas-Zubrzyckiego (1860-1935), architekta, projektanta kościołów, zostanie przypomniana w trakcie spotkania w parafii św. Józefa w Podgórzu.

- Podgórski kościół św. Józefa jest jedną ze świątyń zaprojektowanych przez tego interesującego architekta, związanego przez wiele lat z Krakowem i Lwowem - powiedział Maciej Wojciechowski, współorganizator spotkania.

Zubrzycki zaprojektował także wiele innych obiektów sakralnych i świeckich na obecnym terenie archidiecezji krakowskiej m.in. kościół redemptorystów w Krakowie, kościoły w Kleczy Dolnej, Trzebini oraz szkołę pijarów w krakowskich Rakowicach. Zajmował się także konserwacją zabytków. Pod jego kierunkiem odbywała się m.in. renowacja wyższej z wież kościoła Mariackiego w Krakowie.

O postaci Sas-Zubrzyckiego będzie opowiadał dr Jerzy Wowczak, architekt i historyk sztuki, autor wydanej niedawno książki poświęconej temu twórcy, historykowi i filozofowi architektury, szukającemu stylu polskiego w tej dziedzinie.

Spotkanie zorganizowane pod patronatem krakowskiego GN odbędzie się we czwartek 22 marca o godz. 18. w Kamieniołomie Jana Pawła II przy kościele św. Józefa (Kraków-Podgórze, ul. Zamoyskiego 2)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama