Nowy numer 29/2021 Archiwum

Nie ma już na co czekać

- Chcemy pokazać, że jesteśmy gotowi na zakaz aborcji eugenicznej - mówi Jakub Bałtroszewicz z Fundacji "Jeden z nas", komentując raport o sytuacji rodzin wychowujących dzieci z zespołem Downa.

- Dokładnie wiemy, jakie potrzeby mają rodziny wychowujące dzieci z zespołem Downa, jakie są ich problemy i co powinno zrobić w tym zakresie państwo, które w ustawie za życiem zobowiązało się otoczyć rodziny wychowujące dzieci niepełnosprawne czy chore szczególną opieką - podkreśla.

Tak komentuje on raport, zaprezentowany dwa dni przed przypadającym dzisiaj Światowym Dniem Zespołu Downa. - Te rodziny dzisiaj bardzo często są zostawione samym sobie i muszą same mierzyć się z wyzwaniem, jakim jest wychowywanie dziecka z zespołem Downa. Musimy natychmiast to zmienić - zaznacza Jakub Bałtroszewicz.

Liczące ponad 130 stron opracowanie przygotowały działająca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie Poradnia Bioetyczna oraz Fundacja "Jeden z nas". Raport "Problemy rodzin dzieci z zespołem Downa w Polsce - stan na przełomie 2017 i 2018 roku" to wynik opracowania prawie 400 ankiet wypełnionych przez rodziny wychowujące dzieci z zespołem Downa.

- Zmiany, które postulujemy w raporcie, są koniecznością i muszą zostać przeprowadzone pilnie. Bez nich zjawisko aborcji dzieci z trisomią 21 będzie się pogłębiać - podsumowuje treść raportu dr Monika Zazula, główna autorka badań. - Badania pokazują, że z dzieckiem z zespołem Downa da się normalnie żyć - podkreśla.

- Każdy może pobrać raport z naszej strony i zobaczyć, że nie ma już na co czekać. Aborcja eugeniczna powinna być zakazana, a rząd powinien skupić się na realizowaniu wniosków, które płyną z tego raportu - mówi J. Bałtroszewicz.

Raport można pobrać, wchodząc na stronę raport.jedenznas.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama