Nowy numer 33/2019 Archiwum

Oleandry bez zasiedzenia

Sąd Okręgowy oddalił dziś wniosek Związku Legionistów Polskich o zasiedzenie Domu im. Józefa Piłsudskiego na Oleandrach. Wyrok jest nieprawomocny.

Dom na Oleandrach zbudowano w latach 30. ub. wieku wg projektu Adolfa Szyszko-Bohusza w miejscu, z którego 6 sierpnia 1914 r. wyruszyła I Kompania Kadrowa strzelców Józefa Piłsudskiego.

Od 1991 r. budynek jest użytkowany przez Związek Legionistów Polskich, który urządził w nim niewielką ekspozycję pamiątek zwaną szumnie Muzeum Czynu Niepodległościowego. W marcu 2014 r. krakowski sąd stwierdził, że budynek jest własnością gminy Kraków i powinien być jej wydany. ZLP złożył z kolei wniosek o zasiedzenie budynku, odrzucony dziś nieprawomocnym wyrokiem przez sąd.

Władze Krakowa są gotowe na rozpoczęcie remontu niszczejącego budynku od razu, jeszcze przed definitywnym zakończeniem sporu prawnego. Zagwarantowane są pieniądze na ten cel zarówno ze środków miejskich jak i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

- Rozmawiałem o tym z p. Krystianem Waksmundzkim. komendantem ZLP. Problem w tym, że zmienia on zdanie. Raz mówi, że zgadza się na taki tryb rozpoczęcia remontu, innym razem zaś, że wystarczy remont częściowy. Mam jednak nadzieję, że rocznicę odzyskania niepodległości uczcimy również na Oleandrach - poinformował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

W niszczejącym budynku przy Oleandrach Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadziło na początku marca kontrolę stanu przechowywania zbiorów o charakterze muzealnym. Jej wyniki nie są jeszcze znane.

Czytaj także:

Kontrole na Oleandrach

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL