W najbliższy piątek, 23 marca, tysiące pątników wyruszą na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Zapisy wciąż trwają!
20 tys. osób w 9 krajach przeszło w miniony weekend Ekstremalną Drogę Krzyżową. W najbliższy piątek, 23 marca, dołączy do nich ponad 60 tys. pątników w 20 krajach - od Polski zaczynając, a kończąc na Phoenix czy Sydney. Przejście minimum 40-kilometrowych tras (najdłuższa trasa wynosi aż 144 km), nocą, w całkowitej ciszy i skupieniu, to ryzyko, które uczestnicy EDK podejmują już od 10 lat, aby wejść na drogę przełomu i odnaleźć nowe życie. To piękny wyraz przeżycia Wielkiego Postu i przygotowania się do świąt Wielkiej Nocy.
- EDK to globalny startup religijny i sposób praktykowania duchowości na miarę XXI wieku - mówi ks. Jacek "Wiosna" Stryczek, pomysłodawca projektu, twórca Szlachetnej Paczki.
Ekstremalna Droga Krzyżowa czerpie z duchowości św. Franciszka - dużo ducha przy pełnym zaangażowaniu ciała. Jest też przeciwieństwem stylu życia określanego jako couch potato, czyli przesiadywania na kanapie. W idei EDK chodzi o to, by z niej wstać. Co więcej, EDK nie jest pielgrzymką, nie ma tu zabezpieczeń, a każdy walczy sam o wytrwanie na trasie, ryzykuje, aby przemienić swoje życie.
- Pomysł na EDK zrodził się w roku 2009 w środowisku duszpasterstwa akademickiego prowadzonego w Krakowie przez ks. Jacka Stryczka. Był odpowiedzią na poszukiwanie dróg pobożności na miarę XXI wieku i sposobem na połączenie Ewangelii i nowoczesności przez ludzi, którzy chcą łączyć życie religijne z rodzinnym i biznesowym. Rozwojowi EDK sprzyjał ks. kard. Stanisław Dziwisz, a uczestnikiem i promotorem wydarzenia został również ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore. Projekt wspiera także obecny arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski - opowiadają organizatorzy.
Jak dodają, w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej od 10 lat idą młodzi i starzy, samotni i zamężni, uczący się i wykonujący różne zawody, wierzący i niewierzący. Łączy ich jedno - podjęcie ryzyka i decyzji o przemianie duchowej oraz to, że wymagają od siebie więcej niż inni, zarówno od swojego ducha, jak i ciała.
Krakowską EDK poprzedzi Msza św., którą w kościele św. Józefa w Podgórzu o godz. 20 odprawi ks. Jacek Stryczek.
Zapisy na EDK trwają do jutra. Szczegóły na www.edk.org.pl.