Nowy numer 39/2023 Archiwum

Misterium Pańskie rozpoczęte przejdź do galerii

W Kalwarii Zebrzydowskiej obchodami Niedzieli Palmowej zainaugurowano odpust Wielkiego Tygodnia.

Przed Mszą św. o godz. 11 odbyła się procesja z palmami, a po południu - o godz. 15 - odegrane zostały pierwsze sceny kalwaryjskiego Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej. Były to "Wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy" i "Wypędzenie przekupniów".

- Rozbrzmiewają jeszcze w naszych uszach i sercach słowa usłyszane przed kilkoma minutami: "Misterium Pańskie rozpoczęte" - mówił do zgromadzonych przy ołtarzu polowym pielgrzymów kustosz sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej o. Konrad Cholewa OFM. - Uczestniczymy w pamiątce tych wydarzeń z historii zbawienia, które przemieniły cały świat. Można by powiedzieć - wywróciły wszystko do góry nogami. Które nadały sens ludzkiemu życiu i otworzyły ludziom nadzieję na lepsze życie - na życie wieczne - podkreślał.

Kolejne fragmenty kalwaryjskiego misterium - "Uczta u Szymona" oraz "Zdrada Judasza" - zostaną odegrane w Wielką Środę o godz. 20. Wielki Czwartek to dzień "Umycia nóg Apostołom" oraz procesji do Pałacu Kajfasza, gdzie pielgrzymi zobaczą wieczorny sąd nad Jezusem.

Kulminacją obchodów jest co roku wielkopiątkowa Droga Krzyżowa, rozpoczynająca się wczesnym rankiem. W jej trakcie - podczas "Dekretu u Piłata" swoje słowo wygłosi abp Marek Jędraszewski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast