W tradycyjnym liście na drugi dzień świąt Wielkiej Nocy rektor UPJPII w Krakowie przypomniał, że duchowe dziedzictwo przekazywane kolejnym pokoleniom powinno być fundamentem życia.
Ks. prof. Wojciech Zyzak zauważył też, że postawa poświęcenia prawdy na rzecz doraźnych korzyści materialnych, jak w przypadku żołnierzy pilnujących grobu Chrystusa, jest wszechobecna także dzisiaj.
- Prawda jest zagrożona, gdyż w wielu środowiskach, choć toczy się żywa wymiana myśli na temat osiągnięć nauk przyrodniczych i ścisłych, istotne pytania dotyczące sensu życia pozostawia się bez odpowiedzi, sugerując, że każdy ma swoją własną prawdę - zaznaczył.
Jak dodał, nie wolno w perspektywie rozwoju materialnego lekceważyć wartości duchowych, co podkreślał przed laty św. Jan Paweł II, który nauczał, że ojczyzna to zarówno to, co duchowe, jak i to, co materialne. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w kontekście obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Zdaniem ks. Zyzaka bardzo ważną rolę w poszukiwaniu prawdy w tych dwóch wymiarach odgrywają uczelnie. - Jednak w epoce "postprawdy", gdy studenci coraz częściej pytają nie tyle o praktyczną przydatność przekazywanej wiedzy, ile przede wszystkim o korzyści materialne, jakie miałyby się z nią wiązać, trzeba pamiętać, że prawda, dobro i piękno są wartościami nadrzędnymi, wartościami, którym należy służyć - pisze w swym liście.
Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II podkreślił także, że to właśnie duchowe dziedzictwo, wymagające osobistego zaangażowania i tworzenia na jego fundamencie programu życia, powinno być przekazywane kolejnym pokoleniom.
- Stąd wynika niezwykle ważne zadanie, które stoi także przed Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, jako miejscem nieskrępowanego i bezinteresownego poszukiwania prawdy. (…) Papieski uniwersytet, poza perspektywą użyteczności studiowania, chce również rozbudzać i pielęgnować wrażliwość młodego człowieka na prawdę, dobro i piękno - zaznaczył, zapraszając w progi uczelni młodych ludzi poszukujących rzetelnej wiedzy oraz odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące człowieka.
Na zakończenie listu przypomniał również postać pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej, której beatyfikacja odbędzie się 28 kwietnia i wskazał, że wzywa ona wiernych do "nawrócenia, do bezinteresownego otwarcia się na potrzeby bliźniego, zwłaszcza chorego i cierpiącego".