Nowy numer 39/2020 Archiwum

Miał honor być kadetem

3 kwietnia, w wieku 98 lat, zmarł w Krakowie por. Zenon Malik, jeden z ostatnich wychowanków lwowskiego Korpusu Kadetów nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jako kadet lwowski brał udział w sypaniu kopca J. Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu. W latach 80. ub. wieku brał udział w odnawianiu zdewastowanej w czasach komunistycznych Mogiły Mogił. Został również honorowym wiceprzewodniczącym Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

Urodzony w 1920 roku Z. Malik brał udział w kampanii wrześniowej, potem wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, a po ukończeniu podchorążówki uczestniczył w wielu akcjach sabotażowych i dywersyjnych, prowadził szkolenia na kursach podoficerskich, pełnił funkcję podoficera wywiadu Armii Krajowej w Krakowie.

"Powołany do pracy przymusowej w Baudienst (1941) pracował przy budowie ul. Starowiślnej i pl. Wolnica. Wraz z osobami znającymi język niemiecki został przeniesiony do Szpitala Wojskowego przy ul. Kopernika, gdzie do jego obowiązków należało m.in. noszenie rannych z transportów lotniczych i kolejowych, sprzątanie sal operacyjnych, oporządzanie zmarłych do pochówków, a także sortowanie mundurów i bielizny. W 1943 r. został przeniesiony do Instytutu Bakteriologicznego przy ul. Czystej w Krakowie jako laborant i karmiciel wszy. Wykorzystywał swoją pracę w szpitalu i instytucie, zdobywając informacje dla wywiadu AK. W sierpniu 1944 r. uciekł z instytutu i ukrywał się przed gestapo w powiecie brzeskim. W 1945 r. wrócił do Krakowa i ujawnił się. Został zdegradowany do stopnia szeregowego i był szykanowany. Rozpoczął pracę zawodową jako urzędnik i księgowy; zajmował się również działalnością społeczną" - przypomniała jego okupacyjną i powojenną przeszłość Małgorzata Koszarek na stronie internetowej Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Będąc aktywnym członkiem Związku Kadetów II RP, Z. Malik założył kadecką izbę pamięci przy ul. Urzędniczej, w której zgromadził kilka tysięcy eksponatów przekazanych później w większości do Muzeum AK. Był członkiem m.in. Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Fundacji Muzeum Historii AK, Związku Piłsudczyków, Towarzystwa im. J. Piłsudskiego.

Nigdy nie lubił być na pierwszym planie, zawsze chętnie włączał się natomiast we wszelkie działania mające na celu utrwalić chlubną przeszłość Polski, do końca życia pozostając wierny zawołaniu: "Pamiętaj, żeś miał honor być kadetem".

Za swoją wierną służbę został odznaczony m.in. brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, nadawanym w Londynie Medalem Wojska, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem i Patentem Weterana Walk o Niepodległość Ojczyzny, odznaką Akcji "Burza", Medalem "Pro Memoria" i przyznawaną przez Prezydenta Miasta Krakowa odznaką "Honoris Gratia".

Msza św. za śp. por. Malika zostanie odprawiona w kaplicy cmentarza Rakowickiego we środę 11 kwietnia o godz. 11, po czym nastąpi odprowadzenie zwłok na miejsce wiecznego spoczynku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama