Nowy numer 39/2020 Archiwum

Nagrody im. ks. Józefa Tischnera

Trzy osoby otrzymały nagrody imienia znanego krakowskiego filozofa i teologa. Zostaną im wręczone podczas gali 18. Dni Tischnerowskich.

O przyznaniu kolejnej Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera poinformowano 5 kwietnia podczas konferencji prasowej w krakowskiej siedzibie wydawnictwa Znak. W skład jury nagrody wchodzą m.in.: ks. Adam Boniecki (przewodniczący), prof. Władysław Stróżewski, abp Grzegorz Ryś i Henryk Woźniakowski.

W kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego uhonorowano dr. Miłosza Puczydłowskiego, filozofa religii z Uniwersytetu Pedagogicznego, autora książki "Religia i sekularyzm. Współczesny spór o sekularyzację". W tym studium, według jurorów, "ukazuje splątaną genealogię, a w konsekwencji wzajemne zapośredniczenie religijnych i świeckich modeli rozumienia współczesnej kultury. Jego wnikliwe analizy wyczulają na to, co łączy - otwartość na dobro, które przemienia i przekracza podziały".

W kategorii publicystyki lub eseistyki nagrodą uhonorowano Krzysztofa Czyżewskiego z Fundacji "Pogranicze" za jego książkę "Małe centrum świata", wskazującą, "jak budować niewidzialne, ale odporne na szaleństwa polityki i historii mosty między narodami, religiami i kulturami".

Nagrodę w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych przyznano Janowi Jakubowi Wygnańskiemu z Warszawy za "całokształt działalności na rzecz sektora organizacji pozarządowych w Polsce".

Laureaci odbiorą nagrody podczas gali 18. Dni Tischnerowskich, która odbędzie się 21 kwietnia o godz. 17 na Scenie im. Stanisława Wyspiańskiego krakowskiej Akademii Sztuki Teatralnej. Dni Tischnerowskie rozpoczną się zaś 18 kwietnia o godz. 17 Mszą św. w intencji patrona imprezy w kolegiacie akademickiej św. Anny.

Program 18. Dni Tischnerowskich jest dostępny na stronie internetowej www.tischner.pl.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama