Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Tak się robi ŚDM

- Ta książka jest zachętą dla innych: nie bójcie się, to jest tego warte - mówi Paulina Guzik, współautorka książki podsumowującej organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Dr Paulina Guzik, adiunkt Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, i Cecilia O’Reilly, dyrektor kontentu w amerykańskiej katolickiej organizacji medialnej CAST, razem pracowały w Międzynarodowym Biurze Prasowym Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016. W swojej książce zebrały i przeanalizowały wiedzę nabytą podczas wydarzenia.

Napisana po angielsku książka, odsłaniająca kulisy organizacji tego ogromnego wydarzenia religijnej - z naturalnym dla autorek akcentem na komunikację i media - ma być m.in. pomocą dla organizatorów kolejnych ŚDM.

O. Federico Lombardi, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej w latach 2006-2016, napisał o zaprezentowanej 11 kwietnia książce: "Publikacja ta będzie niewątpliwie pomocna wszystkim, którzy odgrywają lub będą odgrywali istotną rolę w organizacji dużych wydarzeń w Kościele".

Epilog do książki dopisał z kolei Andrea Tornielli, jeden z najbardziej znanych na świecie watykanistów. Przyznał on, że komunikacja wiary "nigdy nie może zostać ograniczona do statystyk i numerów. Ewangelizacja współczesnego społeczeństwa jest wyzwaniem. W tej przemyślanej i głębokiej analizie autorki odpowiadają na wyzwanie współczesnej komunikacji kościoła, analizując ją i prezentując jej wyzwania".

- ŚDM już za nami, ale pamięć trwa. Nie tylko w tej książce. Również w ludziach - mówił kard. Stanisław Dziwisz, który wziął udział w środowej premierze książki. - Na każdym miejscu widzi się owoce tego wielkiego wydarzenia - dodał, zachęcając autorki, by właśnie owocom ŚDM w życiu ich uczestników poświęciły swoją kolejną książkę.

A jakie wnioski z pracy nad książką wyciągają same autorki? - Przede wszystkim, że Światowe Dni Młodzieży powinny być kontynuowane - mówi Cecilia O’Reilly. Przekonuje przy tym, jak ważna jest właśnie odpowiednia komunikacja tego wydarzenia.

Paulina Guzik zaznacza, że organizatorzy ŚDM powinni przygotowywać ŚDM jak najbardziej profesjonalnie, ale z przekonaniem, że wszystko będzie dobrze - mimo głosów, że to się nie uda, będzie niebezpiecznie, itd.

- Będzie dobrze. Tak zawsze było z ŚDM-ami i ta książka jest taką zachętą dla innych: nie bójcie się, to jest tego warte - mówi dr Guzik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama