Mszy św. na Wawelu w 8. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich - przewodniczył abp Marek Jędraszewski.
- Modlimy się za tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, za ich rodziny i najbliższych pogrążonych w żalu i żałobie; modlimy się za tych, którzy - mimo trudności - pamiętali o nich i pragną nadal pamiętać. Z pamięci o ofiarach Smoleńska, a wcześniej Katynia, wyciągajmy wielkie zobowiązanie, jak żyć, służyć i poświęcać się - mówił w katedrze wawelskiej metropolita krakowski.
W homilii zwrócił najpierw uwagę na 6 słów-kluczy z dzisiejszego fragmentu Dziejów Apostolskich, które oddają charakter pierwotnego Kościoła. Są to: prześladowanie, żal, trwanie, rozproszenie, głoszenie, radość nowych chrześcijan. Następnie zauważył, że słowa-klucze można też dostrzec w historii Polski.
- Okazało się, że jako naród przez 123 lata rozbiorów, a następnie przez 50 lat niewoli, liczonej od 1939 do 1989 roku, nie okazaliśmy się słabi, gdyż nie pogodziliśmy się ze swoimi klęskami, a treść zmagań polskiego narodu, by pokonać klęskę, wyrażona jest przez owe 6 słów-kluczy, które odczytaliśmy w Dziejach Apostolskich - zaznaczył, przywołując prześladowanie polskości i Polaków podczas zaborów oraz hitlerowskiej i sowieckiej okupacji, żal za utraconą wolnością i poległymi bohaterami, trwanie Kościoła przy polskim narodzie, rozproszenie Polaków na emigracji oraz radosne głoszenie prawdy o Polsce uobecnione w postaciach Ignacego Paderewskiego i św. Urszuli Ledóchowskiej.
- Prawda o szczególnym powiązaniu naszej ojczystej ziemi z niebem rozbrzmiewa, jak nigdzie indziej, właśnie tu, w krakowskiej katedrze, kiedy stajemy wobec relikwii św. Stanisława - tego, który włączył się w budowanie jedności i więzów między polską ziemią a Chrystusem - mówił arcybiskup.
Nawiązał on też do poematu kard. Karola Wojtyły "Myśląc Ojczyzna" i podkreślił, że Polska jest wpisana w liturgię dziejów oraz że byli i są Polacy, którzy doskonale rozumieją to pojęcie. Wiedzą też, że składają się na nie ciągłe powroty pewnych prawd, które przeżywane są w nowych odsłonach i nowych kontekstach. Są nimi m.in.: Bóg, honor, ojczyzna, państwo, naród, rodzina, wierność, poświęcenie, bezinteresowność, pamięć.
- W tę liturgię dziejów włączyli się i ci, którzy pamiętali i chcieli pamiętać o ofiarach Katynia w 70. rocznicę sowieckiej zbrodni, i dlatego w sobotę 10 kwietnia 2010 r. rządowym samolotem wraz z prezydentem RP prof. Lechem Kaczyńskim i jego małżonką udali się do Smoleńska, aby dołączyć się do tych, którzy do Katynia przybyli już kilka godzin wcześniej - zauważył metropolita, dodając, że byli i są również tacy Polacy, dla których podstawowe zasady moralne wynikające z chrześcijaństwa są sprawą oczywistą, a równocześnie świętą, i którzy wiedzą, że nie można godzić się na słabość.
- To, że są tacy Polacy, daje nam nadzieję w naszym dzisiejszym patrzeniu na Polskę i na jej przyszłość. To daje nam silną nadzieję, ponieważ wpisana jest ona w tajemnicę paschalną Chrystusa - zakończył.
W uroczystości na Wawelu, gdzie zostali pochowani 8 lat temu Lech i Maria Kaczyńscy, uczestniczyli m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicemarszałkowie Sejmu Beata Mazurek i Ryszard Terlecki, ministrowie Mariusz Błaszczak, Zbigniew Ziobro, Andrzej Adamczyk i Beata Kempa.