Nowa wystawa sztuki XX i XXI wieku w krakowskim Muzeum Narodowym liczy dokładnie 100 dzieł.
Ekspozycja "Sytuacja się zmieniła" to dzieło zbiorowe. Dlatego, że przedstawia twórczość wielu artystów i dlatego, że stworzona została przez kilkoro kuratorów, z których każdy odpowiada za jeden dział. Nie udało się uniknąć pewnego chaosu formalno-chronologicznego, ale nie jest to jakiś poważny problem.
Wystawa jest swego rodzaju przymiarką do tworzonej nowej - już stałej - galerii sztuki polskiej XX i XXI w. MNK planuje jej otwarcie za dwa lata. Na obecnej wystawie eksperymentuje się więc z układem eksponatów i sposobem narracji wystawienniczej, porządkującej ekspozycję według kryteriów formalnych i treściowych.
Sztuka współczesna rozwija się bardzo dynamicznie, kolejne modne prądy artystyczne ustępują innym w coraz bardziej przyspieszonym tempie. Obrazuje to nieźle sąsiedztwo rzeźb Xawerego Dunikowskiego i Magdaleny Abakanowicz czy obrazów Ferdynanda Ruszczyca i Stanisława Rodzińskiego. Co wyniknie z takiego sąsiedztwa i jak eksperymentalna forma wystawy wpłynie na ostateczny kształt ekspozycji sztuki polskiej w przyszłej galerii stałej, zobaczymy w przyszłości.
Cieszą pokazywane po raz pierwszy nowe nabytki muzeum, zwłaszcza "Kobieta w zielonej sukni" Eugeniusza Zaka, wybitnego malarza z kręgu Szkoły Paryskiej. Zakup ten dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podobne wsparcie otrzymał zakup kartonu Józefa Mehoffera, będącego projektem witrażu dla katedry we Fryburgu. Przedstawia on święte Katarzynę i Barbarę. W portrecie św. Barbary widzimy motywy krakowskie: basztę stolarzy, arsenał, fragment Plant i murów miejskich.
"Sytuacja się zmieniła. Sztuka Polska XX i XXI wieku", Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, al. 3 Maja 1, II piętro. Wystawa dostępna dla publiczności do 22 grudnia 2019 roku, od wtorku do soboty w godz. 10-18, a w niedzielę - do 16.