Nowy numer 38/2023 Archiwum

Pacjent to nie drabina do nieba

Studenci z kierunków medycznych w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu poznali historię Hanny Chrzanowskiej.

O przyszłej błogosławionej opowiadał ks. Kazimierz Kubik, duszpasterz pielęgniarek i autor książki "Hanna Chrzanowska. Błogosławiona pielęgniarka". Przypomniał, że już 28 kwietnia w Łagiewnikach odbędą się uroczystości beatyfikacyjne pierwszej świeckiej pielęgniarki w historii Kościoła. Zachęcił studentów do uczestnictwa w tych wydarzeniach.

- Wcielała w życie wartości chrześcijańskie, poszanowania życia ludzkiego - mówił ks. Kubik, zaznaczając, że jej beatyfikacja odbędzie się w wigilię 45. rocznicy jej śmierci.

Ks. Kazimierz przypomniał, ojciec H. Chrzanowskiej był spokrewniony z Henrykiem Sienkiewiczem, a jej matka pochodziła z bardzo bogatej rodziny z Warszawy. Z kolei jej ciotka, gdy dostała bardzo duży posag, za własne pieniądze wybudowała 9-pawilonowy szpital dla dzieci, jeden z najnowocześniejszych w Europie.

Podkreślał, że mimo to H. Chrzanowska była osobą skromną, szanującą życie i chorych. Działała w konspiracji. Zaangażowała się w rolę wolontariuszki, niosła pomoc wszystkim potrzebującym. To ona wraz z doktorem Jerzym Lebiodą organizowała pomoc lekarską i pielęgniarską, narzędzia, leki, środki opatrunkowe dla ludności Warszawy, ewakuowanej do obozu w Pruszkowie po wybuchu powstania warszawskiego.

Z kolei tuż po wojnie zaczęła szkolić pielęgniarki. Współdziałała z bp. Karolem Wojtyłą. - Studiowała polonistykę, pisała książki, wiersze, kochała góry i przyrodę, miała niesamowite poczucie humoru, potrafiła wybrnąć z każdej sytuacji - mówił ks. Kazimierz.

Jedna z osób, które uczestniczyły w promocji książki, przyznała, że osobiście znała H. Chrzanowską. - Pamiętam, jak mówiła, że "nie można robić z pacjentów drabiny do nieba" - opowiadała jedna z pań.

Proces beatyfikacyjny H. Chrzanowskiej został otwarty w 1998 roku w Krakowie przez kard. Franciszka Macharskiego. Zakończył się on w 2017 roku, po zatwierdzeniu cudu za jej wstawiennictwem. Mszy św. beatyfikacyjnej, która 28 kwietnia odbędzie się w sanktuarium w Łagiewnikach, będzie przewodniczył kard. Angelo Amato z Watykanu.

O szczegółach uroczystości można przeczytać TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast