- To jest tajemnica ziarna rzuconego w ziemię - mówił o strajku w Kombinacie Metalurgicznym w Nowej Hucie abp Marek Jędraszewski.
W kościele Matki Bożej Częstochowskiej na os. Szklane Domy przewodniczył on Mszy św. z okazji 30. rocznicy strajku.
- Ciążył na nas wtedy jakże bolesny gorset systemu, który głosił wolność robotników i chłopów, a jednocześnie sprawiał, że nie było prawa do tego, aby móc swobodnie wyrazić swoje opinie. By móc budować wspólną Rzeczpospolitą Polską. By społeczeństwo nasze czuło się godne tego, że może budować wspólne dobro, które się nazywa Polska. Tego wówczas polskiemu społeczeństwu zdecydowanie odmawiano. A przecież właśnie z tego, że jesteśmy razem i razem budujemy dobro wspólne, wyrasta solidarność jako wymiar naszego człowieczeństwa - tłumaczył metropolita krakowski.
Arcybiskup podkreślił, że właśnie w imię tej solidarności społecznej 30 lat temu wybuchł w Nowej Hucie strajk. Upominano się m.in. o wyrzuconych z pracy działaczy Solidarności oraz o tych, których gwałtowna podwyżka wpędzała w biedę.
W homilii metropolita krakowski przywołał też dramatyczne momenty strajku i okrucieństwo zomowców wobec robotników. Mówił także o obecności kapłanów, którzy towarzyszyli strajkującym, by "wspólnie się modlić, by wskazywać na krzyż, krzyż mówiący o cierpieniu, ale jednocześnie mówiący o zwycięstwie". - Bóg z ludzkiego cierpienia związanego z krzyżem zawsze wyprowadzi dobro - mówił w Nowej Hucie abp Marek Jędraszewski Joanna Adamik /Archidiecezja Krakowska - Pojawiały się zwłaszcza dwie postacie - śp. ks. Kazimierz Jancarz i obecny wśród nas ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Swoją obecnością wówczas po raz kolejny w wielkich dziejach naszej ojczyzny pokazali, jak Kościół jest ze swoim narodem - mówił abp Jędraszewski.
- To jest tajemnica ziarna rzuconego w ziemię. To tajemnica krzyża i związanego z nim cierpienia. My widzimy cierpienie, my boleśnie odczuwamy to, co nas boli, co może nawet nas złamać. My to odczuwamy teraz. Ale Bóg z ludzkiego cierpienia związanego z krzyżem zawsze wyprowadzi dobro - mówił metropolita, podkreślając znaczenie strajku w kombinacie.
- Tak się stało. Rok przecież później po strajku nowohuckim toczyły się obrady Okrągłego Stołu, które 4 czerwca 1989 roku zaowocowały spektakularnym zwycięstwem objawiającym się przede wszystkim w wyborach do Senatu, bo one były prawdziwie wolne. A to był dopiero pierwszy krok do tego wszystkiego, co zaczęło się dziać w Polsce i w tej części Europy, a co odbiło się wielkim wspaniałym echem na całym świecie - zaznaczył abp Jędraszewski.
Kazanie abp Marka Jędraszewskiego podczas Mszy św. w 30. rocznicę strajku w Nowej Hucie Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej