Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Odzyskają dawny blask

Dzięki 550 tys. zł z samorządu regionu 75 małopolskich przydrożnych krzyży i figur zostanie w tym roku poddanych renowacji.

Rozdysponowane z budżetu województwa w ramach konkursu "Małopolskie Kapliczki 2018" pieniądze umożliwią odnowienie kapliczek znajdujących się zarówno na działkach gminnych i powiatowych, jak i tych należących do osób prywatnych.

Jak ocenił Leszek Zegzda z zarządu województwa, przydrożne krzyże i figury są niezwykłą esencją wiary, kultury i historii.

- Tworzą niesamowity klimat, są niezastąpionym elementem krajobrazu Małopolski, który chcemy zachować i pielęgnować dla siebie i przyszłych pokoleń. Właśnie dlatego w tym roku na odnowienie małopolskich kapliczek przeznaczyliśmy prawie dwukrotnie więcej środków niż w latach ubiegłych - wyjaśnił.

Beneficjenci złożyli w tym roku 112 wniosków na łączną kwotę 1 618 706,28 zł. Najwyższa kwota przyznana w ramach konkursu to 12 tys. zł. Otrzymała ją drewniana kapliczka z początku XX w. w gminie Iwanowice, kapliczka w formie kamiennej kolumny z latarnią w miejscowości Budzów, kapliczka przedstawiająca Anioła Stróża z 1893 r. w Wolbromiu, kamienna kapliczka pw. św. Floriana w Brzeziu oraz kapliczka domkowa z Chrystusem przy słupie z 1913 r. w Rzepienniku Biskupim.

Dzięki dotacjom uda się także odnowić i odpowiednio wyeksponować jedną z najstarszych małopolskich kapliczek. Będzie to kapliczka słupowa z 1638 r. w miejscowości Pcim. Przez prawie sto lat uważana była za zaginioną, gdyż została porwana przez powódź po I wojnie światowej, a odnaleziono dopiero w latach 90. XX w.

Pełną listę kapliczek, które zostaną poddane renowacji w ramach konkursu "Małopolskie Kapliczki 2018", można odnaleźć na stronie www.malopolska.pl. W ubiegłym roku dzięki dotacji w wysokości 340 tys. zł udało się odnowić 64 przydrożne krzyże i figury.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama