Nowy numer 14/2020 Archiwum

Najdłuższa biało-czerwona

Dzisiaj krakowianie spróbują rozwinąć ponaddwukilometrową flagę w barwach narodowych, łączącą Bramę Floriańską z Wawelem. Jutro będą świętowali zaś rocznicę Konstytucji 3 Maja.

O jednoczące przeżywanie Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja i w dniu święta narodowego 3 maja zaapelował wojewoda małopolski Piotr Ćwik. - Bardzo mało mówimy o tym, co nas łączy, a bardzo wiele czasu poświęcamy temu, co nas dzieli. Niech 2 i 3 maja będą dniami, w których będziemy mówić więcej o tym, co jest wspólne. A łączy nas właśnie biało-czerwona. To jest okazja do zamanifestowania swojego patriotyzmu, do bycia w tym dniu razem i do zjednoczenia się wokół biało-czerwonej flagi, która stanowi nasze wspólne barwy narodowe - powiedział wojewoda.

Dzisiaj w południe przy krakowskim Barbakanie rozpocznie się próba ustanowienia rekordu Polski w rozwinięciu najdłuższej flagi w barwach narodowych. Akcję zorganizował wojewoda razem z harcerzami z Chorągwi Krakowskiej ZHP. W marszu od Bramy Floriańskiej na Wawel, przez ul. Floriańską, Rynek Główny i ul. Grodzką, będzie rozwijana flaga o łącznej długości ponad dwóch kilometrów. Finał zapowiedziano na godz. 13. Organizatorzy zachęcają krakowian i turystów do dołączania do pochodu.

Jednocześnie od godz. 12 do 13 w punktach przy Bramie Floriańskiej, na Rynku Głównym i na placu św. Marii Magdaleny będzie można wykonać własną flagę biało-czerwoną oraz pomalować twarz w barwy narodowe.

Jutro odbędą się zaś obchody święta narodowego w 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O godz. 9.30 zostaną złożone kwiaty przed pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej przy ul. Powiśle, u stóp Wawelu. O godz. 10 w katedrze wawelskiej rozpocznie się Msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Po nabożeństwie na wzgórzu wawelskim będą rozdawane flagi narodowe. Następnie uformuje się pochód patriotyczny, który przejdzie do Grobu Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki. Po drodze zostaną złożone wieńce przy Krzyżu Narodowej Pamięci na pl. o. Adama Studzińskiego. Na pl. Matejki odbędzie się m.in. uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz wręczenie odznaczeń państwowych i aktów nadania obywatelstwa polskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama