Nowy numer 42/2019 Archiwum

Zmarł ks. Krzysztof T. Sojka

Nie żyje wieloletni kapelan cmentarza Rakowickiego. Zmarł 1 maja w Krakowie w 78. roku życia.

Ks. Krzysztof Tadeusz Sojka urodził się w 1940 r. w Krakowie. Po studiach teologicznych w krakowskim seminarium duchownym w 1963 r. uzyskał święcenia kapłańskie z rąk abp. Karola Wojtyły. Pełnił rozmaite funkcje duszpasterskie, kontynuując studia i badania w dziedzinie teologii moralnej, uwieńczone w 1986 r. doktoratem. W 1978 r. został skierowany do pomocy w pracy duszpasterskiej w kapelanii cmentarza Rakowickiego w Krakowie, nekropolii miejskiej z ponaddwuwiekowym rodowodem. W 1987 r. został mianowany formalnie kapelanem, łącząc te obowiązki od 1991 r. z funkcją rektora cmentarnego kościoła Zmartwychwstania Pańskiego. Uporządkował przez ten czas wiele spraw związanych z pogrzebami, troszczył się o świątynię cmentarną ufundowaną przez rodzinę Helclów, czyniąc m. in. konieczne remonty np. renowację dachu,ołtarzy i elewacji zewnętrznej (gruntownej renowacji wnętrze kaplicy doczekało się w latach 2012-2016, za czasów ks. Stanisława Basisty, następcy ks. Sojki na funkcjach kapelana i rektora). Opiekował się grobem rodziców i brata Jana Pawła II, znajdującym się w części cmentarza od ul. Prandoty. Historii kościoła i kapelanii poświęcił napisany wraz z Karoliną Grodziską album "Świątynia z progu wieczności. W 150-lecie kościoła Zmartwychwstania Pańskiego na cmentarzu Rakowickim 1862-2012". W lipcu 2011 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał na terenie parafii św. Jana Chrzciciela na krakowskim Prądniku Czerwonym.

- Nie prowadził jednak życia typowego emeryta. Bardzo chętnie wspomagał nas w pracy duszpasterskiej. Zapamiętałem go jako człowieka życzliwego, otwartego na kontakty z ludźmi - powiedział ks. Jerzy Serwin, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek 4 maja w kościele św. Jana Chrzciciela (ul. Dobrego Pasterza 117). O godz. 15 nastąpi wprowadzenie trumny z ciałem zmarłego. O godz. 16 rozpocznie się Msza św. W sobotę 5 maja trumna zostanie przewieziona do kościoła Zmartwychwstania Pańskiego na cmentarzu Rakowickim. O godz. 11 zostanie odprawiona Msza św., po której nastąpi odprowadzenie ciała zmarłego do grobowca rodzinnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL