Od uroczystej Sumy odpustowej rozpoczęły się obchody 110-lecia parafii NMP Królowej Podhala w Cichem-Miętustwie.
Przewodniczył jej 3 maja ks. Krzysztof Kocot, dziekan czarodunajecki i proboszcz tamtejszej parafii. Przyjechali też księża krajanie, a najstarszy z nich - ks. prałat Józef Łuszczek - wygłosił słowo Boże. Nie zabrakło pięknej oprawy góralskiej i życzeń parafian dla gospodarza parafii, ks. Janusza Rzepy.
Z racji jubileuszu nie było w okresie Wielkiego Postu rekolekcji, ale w kwietniu odbywały się misje parafialne, które prowadził ks. Adam Podbiera, proboszcz parafii na os. Kalinowym w Krakowie i duszpasterz osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Jubileusz parafii zbiega się jeszcze z 90. rocznicą poświęcenia kościoła.
Świątynię konsekrowano natomiast w 1956 roku. W 2004 r. ucierpiała ona w wyniku trzęsienia ziemi na Podhalu (epicentrum znajdowało się w odległości ok. 1 km od kościoła na Wierchu Domańskim). Świątynia została wtedy poddana oględzinom i przez jakiś czas wierni nie mogli śpiewać w kościele. Trzeba było przeprowadzić prace zabezpieczające.
Na jubileusz kościół został odnowiony wewnątrz i na zewnątrz. Powstało też zaplecze na spotkania dzieci i młodzieży, które pielęgnują kulturę góralską na próbach i występach w ramach zespołu regionalnego Mali Miętusianie. - Trzeba podkreślić ogromną troskę parafian o Dom Boży. To wszystko udało nam się wykonać wspólnymi siłami - zaznacza ks. proboszcz Janusz Rzepa.
Posługę w Miętustwie pełni od sześciu lat. W pracy duszpasterskiej pomagają mu księża wikarzy: Karol Paluch i Michał Leśniak.
Wspólnotę współtworzą mieszkańcy kilku miejscowości: Czerwiennego, Starego Bystrego, Ratułowa oraz Cichego i Miętustwa. - Okres jubileuszu jest pięknym czasem, aby podziękować wszystkim za wkład w rozwój parafii. Wśród grup trzeba wymienić: Związek Podhalan, OSP, społeczności szkolne - podkreśla ks. Janusz.
Duchowni dla osób, organizacji i instytucji zasłużonych dla wspólnoty przygotowali okolicznościowe pamiątki, które trafią do nich w czasie festynu rodzinnego. W tym roku przyjmie on formę wielkiego dziękczynienia za jubileusz parafii. - Zamiast tradycyjnego pikniku w ogrodach plebańskich zapraszamy wszystkich w ostatnią niedzielę maja na koncert z udziałem naszych lokalnych zespołów, ale i gościa specjalnego. Nie zdradzę, kto nim będzie - uśmiecha ks. Janusz.
W jubileusz wpisuje się oczywiście tradycyjny zlot motocyklistów w Miętustwie, organizowany w drugą niedzielę czerwca przez tamtejszą grupę "Pasja i Wiara". Fani ryczących maszyn wezmą udział, m.in. we Mszy św. Ich pojazdy zostaną poświęcone. Będzie też zabawa z atrakcjami w ogrodach plebańskich.