Nowy numer 42/2019 Archiwum

Muzyczna podróż po historii ojczyzny w czapkach krakuskach przejdź do galerii

Na Małym Rynku w Krakowie mieszkańcy i turyści znów mogli wspólnie wyrazić miłość do ojczyzny, śpiewając pieśni patriotyczne.

Jak podkreśla Waldemar Domański, który jest pomysłodawcą Lekcji Śpiewania odbywającej się w Krakowie już 68. raz, stanowi ona muzyczne przypomnienie zarówno sukcesów, jak i porażek na kartach historii Polski.

- Lekcja to wyjątkowe rodzinne spotkanie, które umożliwia przeżycie Święta Narodowego 3 Maja w sposób niezwykły. Śpiew daje bowiem możliwość budowania więzi - dzięki niemu ludzie w jednym momencie wypowiadają to samo, gdyż zapewnia to tekst utworu oraz jego tempo. Wszyscy chcemy czasem zrobić coś razem, a tutaj mamy ku temu okazję - mówi.

To właśnie W. Domański wspólnie z Ewą Kornacką poprowadzili ten koncert, którego głównym wykonawcą była... zgromadzona publiczność. Po twarzach wielu uczestników widać było, że śpiewanie pieśni wyrażających miłość do ojczyzny sprawia im niemałą satysfakcję.

- Nie mam wielu możliwości, by śpiewać, a bardzo to lubię. Dlatego uczestniczę w Lekcjach Śpiewania od dawna. W tym roku mają one dla mnie wymiar szczególny. To jakby moja mała cegiełka dołożona do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - mówi pani Monika.

Z kolei pani Ania zaznacza, że na tradycyjne już krakowskie śpiewanie najbardziej przyciąga ją wyraźnie odczuwalna jedność. - Ważne jest dla mnie to, że budujemy tutaj radosną wspólnotę, bez względu na to, jacy jesteśmy na co dzień. Nikt nie patrzy na siebie wilkiem, ale z uśmiechem wyśpiewuje kolejne wersy utworów, które są jakby muzyczną podróżą po dziejach naszego kraju - dodaje.

Zebrani na Małym Rynku zaśpiewali wspólnie z artystami kabaretu Loch Camelot m.in. "Święta miłości" Wojciecha Sowińskiego, "Władzę" Marka Grechuty czy "Raj" Zbigniewa Wodeckiego. Pomagały im w tym też specjalne śpiewniki, których Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa przygotowała aż 4 tysiące.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL