- Chrześcijanie są potrzebni do zachowania pokoju - mówił o sytuacji w Iraku Mark von Riedemann z międzynarodowej centrali stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Dyrektor ds. publicznych i wolności religijnej w ACN International (Aid to the Church in Need) był gościem kolejnego spotkania z cyklu "Gość na Polach", współorganizowanego przez krakowskie biuro PKWP i "Gościa Krakowskiego".
Rozmowę poprzedziła premierowa projekcja filmu, opowiadającego o chrześcijanach z Równiny Niniwy, którzy po opuszczeniu swoich domów przez lata tułali się po Iraku. Teraz, gdy ich rodzinne tereny zostały wyzwolone z rąk Państwa Islamskiego, wracają i próbują odbudowywać swoje dawne życie.
Na wsparcie zmuszonych do emigracji chrześcijan w Iraku ACN przeznaczyła w latach 2014-2018 38 mln dolarów amerykańskich. Były to pieniądze przede wszystkim na jedzenie i opiekę medyczną. - Teraz stajemy przed wyzwaniem, jakim są powroty chrześcijan, oni chcą odbudowywać swoje domy - opowiadał Mark von Riedemann.
Mówiąc o wyzwaniach, jakie stoją przed powracającymi chrześcijanami mówił o konieczności rozminowania wielu terenów (wokół dróg, ale także na polach uprawnych), zapewnieniu edukacji dla dzieci i pracy dla dorosłych.
M. Riedemann opowiadał także o działalności Nineveh Reconstruction Committee (www.nrciraq.org), założonego przez trzy chrześcijańskie Kościoły komitetu, koordynującego odbudowę domów na Równinie Niniwy.
Pytany o to, jakie znaczenie ma utrzymanie chrześcijańskich społeczności w Iraku, Mark von Riedemann podkreślał, że ich rola jest nie do przecenienia nie tylko dlatego, że ten rejon to kolebka chrześcijaństwa.
- Jeśli chrześcijan tam nie będzie, to pozostaną dwie grupy, które nie są w stanie ze sobą pokojowo żyć. Chrześcijanie są potrzebni do zachowania pokoju - mówił, tłumacząc, że właśnie chrześcijanie spełniają tam rolę buforu bezpieczeństwa i mediatorów między szyitami a sunnitami.
"Gość na Polach" to cykl spotkań i dyskusji, poświęconych m. in. współczesnym prześladowaniom chrześcijan. Spotkania odbywają się w prowadzonych przez krakowskie biuro Pomocy Kościołowi w Potrzebie "Polach Dialogu" (ul. Stradomska). Kolejne już 23 maja - swoim świadectwem podzieli się Karol Cierpica, Polak ocalony przez amerykańskiego żołnierza podczas misji wojskowej w Afganistanie.