Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wspólnie ocalmy skarby

Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Krakowie zapraszają na charytatywny koncert na rzecz budowy Muzeum Opactwa Mniszek Benedyktynek w Staniątkach.

Odbędzie się on 20 maja o godz. 17.30 w auli bł. Jakuba przy krakowskim klasztorze oo. franciszkanów. Podczas wieczoru w wykonaniu uczniów zabrzmią wokalne i wokalno-instrumentalne utwory epoki baroku, m.in. fragmenty "Completorium" Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego oraz psalmy Mikołaja Gomółki i Wacława z Szamotuł. Ta muzyczna uczta będzie cegiełką wspierającą trwającą wciąż zbiórkę pieniędzy, które pozwolą zrealizować wielkie marzenie mniszek.

Jest nim budowa muzeum, w którym byłyby pokazywane unikatowe staniąteckie zbiory, oraz biblioteki, która zapewniłaby przetrwanie bezcennej kolekcji rękopisów i starodruków. Jednym ze skarbów jest zbiór kolęd i pastorałek z XVI i XVII w., a wśród perełek znajduje się najstarszy zachowany zapis melodii do najstarszej polskiej kolędy "Zdrowy bądź, Królu anielski".

Pomysł sióstr jest o krok od spełnienia - klasztor otrzymał promesę na budowę muzeum i biblioteki, ale by otrzymać dotację, mniszki muszą zebrać wkład własny w wysokości 30 proc. wartości inwestycji, czyli niemal 3 mln zł. Jeśli im się to nie uda (a czasu zostało już bardzo mało), dotacja przepadnie, a wraz z nią prawdopodobnie ostatnia szansa na zabezpieczenie cennych skarbów kultury dla przyszłych pokoleń.

Siostry zapewniają wszystkich darczyńców o swojej modlitwie, a więcej informacji o zbiórce można znaleźć na www.wspieramdobro.pl/ocalmy-skarby-najstarszego-klasztoru-benedyktynek-w-polsce.html.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama