Nowy numer 43/2020 Archiwum

40 lat od wyboru papieża Polaka

Obchody rocznicy rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II zainaugurowane zostaną w Krakowie już 18 maja - w dniu urodzin Ojca Świętego.

Hasłem jubileuszu będą słowa Jana Pawła II z homilii wygłoszonej w Krakowie w 1979 roku: "Musicie być mocni mocą wiary, nadziei i miłości".

Pierwszym akcentem obchodów będzie Msza św. 18 maja o godz. 17 w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, której będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Po niej zostaną wręczone nagrody w IV Międzynarodowym Konkursie Literackim "Św. Jan Paweł II Apostoł Miłosierdzia - Patron Rodziny". Tego samego dnia o godz. 8 Mszę św. w Kaplicy Kapłańskiej w papieskim sanktuarium odprawie kard. Stanisław Dziwisz.

Urodziny swojego patrona świętować będą również młodzi z Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". W charakterystycznych żółtych chustach w piątkowy wieczór wyruszą o 19.50 sprzed bazyliki św. Floriana pod okno papieskie.

Główne uroczystości związane z obchodami 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II odbędą się w jesienią. W niedzielę 14 października, kiedy obchodzony będzie Dzień Papieski, odbędzie się spotkanie z kard. Dziwiszem, który podzieli się swoimi wspomnieniami z niemal 40 lat służby u boku świętego papieża.

W papieskim sanktuarium na Białych Morzach 16 października zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna z udziałem Episkopatu Polski i władz państwowych. Będzie jej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi kard. Dziwisz.

Wieczorem tego samego dnia zaplanowany jest koncert na Rynku Głównym. Poprzedzą go mapping na murach Pałacu Arcybiskupów Krakowskich oraz odsłonięcie odrestaurowanego okna papieskiego. Dziękczynienie zakończy się odpustem ku czci św. Jana Pawła II 22 października, w dniu jego liturgicznego wspomnienia.

W ramach obchodów zaplanowano także diecezjalną pielgrzymkę do Rzymu - jej uczestnicy 10 października wezmą udział w audiencji generalnej na pl. św. Piotra. Dziękczynieniem za wydarzenia z października 1978 roku będą ponadto coroczne pielgrzymki - Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę czy Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Jak podkreśla bp Damian Muskus OFM, rocznicowe obchody powinny być przede wszystkim bodźcem do powrotu do nauczania św. Jana Pawła II. - Nie wolno nam traktować tej rocznicy jako kolejnej akademii ku czci papieża Polaka. Warto, i mam nadzieję, że tak się stanie, wykorzystać ten czas jako inspirację do zgłębiania jego nauczania i osobistego spotkania ze świętym papieżem, który wciąż zadziwia przykładem niezwykłego życia i więzi z Bogiem - zachęca bp Muskus. - Jestem przekonany, że u niego możemy poszukiwać odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące naszej wiary, sensu życia, a szerzej - również na te pytania, które nam, wierzącym, stawia współczesny świat - dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama