Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Szukali szczątków niezłomnych

Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie trwają prace poszukiwawcze kolejnych ofiar terroru komunistycznego, zamordowanych w latach 1946-1951. 14 maja odnaleziono szczątki dwóch osób.

- Niewykluczone, że mogą należeć do partyzantów z działającej w okolicach Bochni grupy Stanisława Nowaka "Iskry", skazanych przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie - poinformował dr Dawid Golik z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Szczątki zostały przekazane do identyfikacji na podstawie badań genetycznych.

Ponieważ prace poszukiwawczo-ekshumacyjne zostały przeprowadzone w ramach toczącego się śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie, nie ujawniono nazwisk osób, których szczątki prawdopodobnie odnaleziono.

Na podstawie sporządzonych przez Ireneusza Sobasa dla portalu www.bochenscywykleci.pl biogramów bocheńskich żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego skazanych na śmierć można przypuszczać, że chodzi o Mikołaja Mazura i Władysława Nowaka, związanych z podziemiem narodowym. Urodzony w 1918 r. M. Mazur w czasie wojny był żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej, w 1946 r. przystąpił do oddziału Armii Narodowej "Pogrom", dowodzonego przez Gustawa Rachwalskiego. Od 1948 r. był żołnierzem oddziału "Iskry". Podobne były losy urodzonego w 1921 r. W. Nowaka, brata "Iskry". Obaj żołnierze niezłomni zostali aresztowani w styczniu 1951 r. przez komunistyczną bezpiekę. 31 sierpnia tego roku zostali skazani przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie na karę śmierci. 24 grudnia zastrzelił ich w krakowskim więzieniu przy ul. Montelupich oddziałowy aresztu Władysław Szymaniak. Spoczęli w jednej mogile na cmentarzu Rakowickim. W maju 1996 r. zostali zrehabilitowani postanowieniem Sądu Wojewódzkiego w Krakowie.

- Miejsca ewentualnych pochówków typujemy na podstawie rezultatów dotychczasowych badań historycznych, zachowanych akt śledztwa oraz zapisów w księgach cmentarnych - poinformował dr Golik.

Jesienią ub. roku na cmentarzu Rakowickim odkopano i przekazano do identyfikacji szkielety trzech osób, które także mogły należeć do żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego, zamordowanych przez komunistów.

W planach są kolejne prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na krakowskiej nekropolii.

Czytaj także:

Znaleźli szczątki niezłomnych

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy