Szesnaście tomów Wojtyły

W Krakowie zostaną wydane wszystkie dzieła teologiczne i filozoficzne Karola Wojtyły.

Sześć tomów mają wypełnić teksty filozoficzne, a dziesięć - teologiczne. Przygotowaniem krytycznego wydania zajmuje się Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, wspierany m.in. przez Prezydenta Miasta Krakowa oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Porozumienie w sprawie wydania pism K. Wojtyły podpisano 18 maja. - Jest to wydarzenie epokowe i jestem głęboko przekonany, że dzieło, przed którym stoimy, jest czymś, co będzie wnikliwie analizowane przez wszystkich ludzi, dla których myśl Karola Wojtyły jest ważna, by poznać jego cały duchowy i intelektualny dorobek, ale także, by zrozumieć to, co go inspirowało i było fundamentem jego myślenia, widzenia świata i działalności duszpasterskiej - powiedział abp Marek Jędraszewski.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zwrócił natomiast uwagę na fakt, że dorobek Karola Wojtyły cieszy się zainteresowaniem nie tylko ze strony filozofów i teologów, ale także zwykłych ludzi. Wyraził przekonanie, że wydanie dzieł Wojtyły przybliży światu jego intelektualną spuściznę.

Opracowaniem krytycznego wydania pism K. Wojtyły zajmie się zespół pracowników naukowych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie - ks. prof. Jan Machniak, o. prof. Jarosław Kupczak, ks. prof. Grzegorz Hołub i ks. prof. Jacek Urban.

- Zależy nam na ukazaniu jego rozwoju, ewolucji jego myśli, dlatego chcemy prześledzić wszystkie teksty, nie dokonując wyboru - powiedział dziennikarzom ks. prof. Jacek Urban. Jak wyjaśnił, opracowanie obejmie nie tylko same teksty ks. Karola Wojtyły, ale także "wprowadzenia, które pozwolą odbiorcy zrozumieć, ile było wersji, jak często się do nich odwoływał, jakie było jego zdanie, a jakie jest zadanie innych teologów na temat".

- To zadanie, które w sposób kompletny ma pokazać jego myśl jako naukowca i później jako biskupa, który wykorzystywał umiejętności akademickie - dodał ks. Urban.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..