Nowy numer 2/2021 Archiwum

Miłość wszystko tłumaczy

– W świecie ogarniętym chrystofobią trzeba głosić Chrystusa – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. inaugurującej obchody 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

Tej Eucharystii przewodniczył w sanktuarium św. Jana Pawła II, w dniu 98. rocznicy urodzin Ojca Świętego. – Patrząc na to wszystko, co nam zostawił jako ksiądz, biskup, kardynał, następca Piotra, widzimy, że jest to jedno wielkie doświadczenie miłości, która wszystko tłumaczy, chociaż nieraz jest miłością trudną i otwierającą na przestrzeń cierpienia – przyznał w homilii arcybiskup. Przypomniał również dwa wskazania Jana Pawła II, które trzeba na nowo rozważać przy okazji rocznicy jego wyboru na papieża. Pierwszym są słowa wypowiedziane podczas Mszy św. inaugurującej jego pontyfikat w 1978 roku: „Pozwólcie Chrystusowi mówić do człowieka! On jeden ma słowa życia, tak, życia wiecznego”.

– W świecie, który coraz bardziej odcina się od chrześcijańskich korzeni, który ogarniany jest chrystofobią, musi był głoszony także przez nas ten sam program – apelował metropolita. Drugie wskazanie dotyczy słów Jana Pawła II, wypowiedzianych podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny: „Człowieka nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa”.

Z kolei kard. Stanisław Dziwisz podczas porannej Mszy św. w kaplicy Kapłańskiej sanktuarium św. Jana Pawła II zauważył, że Jan Paweł II nie przestaje inspirować nas oraz rzeszy chrześcijan w najdalszych zakątkach ziemi, do których docierał z Ewangelią jako świadek Jezusa Chrystusa, i których uczył, że każda i każdy z nas może i powinien dążyć do świętości wpisanej w osobiste powołanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama