Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ks. Jerzy Bryła ma 90 lat!

Powszechnie ceniony i szanowany w Krakowie duszpasterz ukończył dziś 90. rok życia. Choć formalnie jest emerytem, wciąż jest czynny duszpastersko.

Ks. inf. Bryła urodził się w 1928 roku w Nowym Brzesku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1952 r. w katedrze wawelskiej z rąk abp. Eugeniusza Baziaka. W 1958 r. przejął duszpasterstwo akademickie w parafii św. Floriana z rąk ks. Karola Wojtyły. Ten zaś, będąc już metropolitą krakowskim, mianował w 1975 r. ks. Bryłę proboszczem parafii Najświętszego Salwatora na krakowskim Zwierzyńcu. "Daję wam dobrego pasterza" - powiedział, wprowadzając go na parafię. Proboszczem salwatorskim jubilat był do 2005 r. Był nie tylko świetnym proboszczem, ujmująco grzecznym i życzliwym dla parafian, lecz także poświęcił się działalności na innych polach. Od 1968 r. jest duszpasterzem artystów krakowskich. Oprócz opieki duchowej nad artystami był również w 1958 r. prekursorem nowoczesnego duszpasterstwa osób głuchych w archidiecezji krakowskiej. Jest także kapelanem Bractwa Kurkowego, sióstr wizytek i wodociągowców. Na emeryturze nie ma więc czasu na próżnowanie.

W 1997 r. papież Jan Paweł II mianował go protonotariuszem apostolskim, czyli infułatem, "poznawszy szczególne zalety ducha i umysłu, dzięki którym przez pracę i gorliwość troszczy się o rozszerzanie dzieł". W 2000 roku za zasługi dla Krakowa wyróżniono go medalem "Cracoviae Merenti", w 2014 r. zaś - honorowym obywatelstwem miasta. Posiada również wysokie odznaczenia.

Sam jubilat nie lubi mówić o swoich zasługach. - Służyłem i służę Bogu i ludziom. Po cóż o tym wiele gadać - powiada.

Z okazji jubileuszu honorowano go wpierw w parafii na Zwierzyńcu, potem zaś w trakcie koncertu w Teatrze im. Słowackiego.

Czytaj także:

Sto lat to za mało!
Święty Jerzy z Salwatora

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL