Kłamstwo, które udaje prawdę

Tematem konferencji o etyce mediów, zorganizowanej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, były "uczciwość i prawda w mediach".

W trakcie dwudniowych obrad mówiono m.in. o zjawisku fake newsów, czyli fałszywych wiadomości, które rozchodzą się zwłaszcza w mediach społecznościowych. Według badań, cytowanych w jednym z referatów, nieprawdziwe informacje są przez użytkowników (badanie dotyczyło portalu Twitter) udostępniane chętniej, niż te prawdziwe.

- Najgorsze w fake newsach jest to, że udają one prawdziwe informacje - mówił w trakcie konferencji "Prawdziwe media - uczciwość i prawda w mediach" Dawid Kaczmarczyk, współautor referatu, opisującego mechanizmy, wykorzystywane przez autorów fałszywych wiadomości.

Z kolei Danuta Sztuba z firmy Silvermedia mówiła o kłamstwie w kontekście marketingu szeptanego, czyli wpisów na różnego rodzaju forach internetowych czy w mediach społecznościowych, chwalących dany produkt. Przekazywane w ten sposób opinie nie są oznaczane jako reklama, choć są opłacane (koszt jednego wpisu to kilka złotych). Jak skuteczne jest to narzędzie? Według badań aż 3/4 Polaków wierzy w to, co przeczyta w internecie.

Jak tłumaczyła D. Sztuba, przesadnie nachalny marketing szeptany jest jednak wychwytywany albo przez administratorów strony, albo przez internautów, którzy nie są skłonni, by uwierzyć w taką informację. Jeśli jednak wpis odpowiednio dobrze udaje opinię innego użytkownika, nie zawiera zbyt wielu superlatyw - wtedy odbiorcy są bardziej skłonni w niego uwierzyć i przynajmniej odwiedzić stronę internetową promowanej firmy.

- Problem pojawia się wtedy, gdy zaczynamy oszukiwać użytkowników - mówiła, podkreślając, że obecnie marketing szeptany jest tak popularny, że agencjom reklamowym trudno z niego zrezygnować.

W dyskusji, która wywiązała się po jej wystąpieniu, z tym stanowiskiem nie zgodzili się m.in. profesorowie Wojciech Furman (Uniwersytet Rzeszowski) i Krzysztof Gurba (UPJPII). Podkreślali oni, że każdy taki wpis - opłacony, a nie oznaczony jako materiał producenta, jest kryptoreklamą.

Konferencje etyczne organizowane są na UPJPII co roku. Tegoroczna, odbywająca się od 24 do 25 maja, była już dwunastą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..