Nowy numer 46/2019 Archiwum

Ślub to dopiero początek

W Makowie Podhalańskim odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Małżeństwo - projekt na całe życie".

Tak, jak w poprzednich przypadkach, złożyły się na nie konferencja, Msza św. oraz modlitwa małżonków i narzeczonych przed Najświętszym Sakramentem. Wszystko działo się 27 maja w kościele Przemienienia Pańskiego, znanym jako sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin.

Na spotkanie przybyły głownie małżeństwa w średnim wieku. Pani Bożena uczestniczyła w nim razem z mężem Piotrem. Jak mówiła, przyszli, "aby przez wysłuchanie wykładu ks. Muszali wzbogacić nie tylko swoją duchowość małżeńską i relacje, ale także by móc lepiej pomagać narzeczonym". Pracuje ona bowiem w poradni dla narzeczonych.

Ksiądz Muszala, krakowski bioetyk, wygłosił konferencję zatytułowaną "Jest to wreszcie miłość płodna". Podkreślił, że encyklika "Humanae vitae" (w tym roku mija 50 lat od jej ogłoszenia) świetnie ukazuje, w jakim kierunku powinny zmierzać relacje małżonków.

Jak stwierdził ks. Muszala, małżeństwo "jest celem i aktem trwającym całe życie", a ślub to tylko "punkt początkowy". Płodność z kolei została przez ks. Andrzeja określona jako "przedłużenie stworzenia w akcie małżeńskim i stawanie się współpracownikiem Boga". Bioetyk dodał, że "w akcie małżeńskim ludzka miłość może być najpełniej i najpiękniej wyrażona".

Mówiąc o parach, które nie mogą mieć dzieci, ks. Muszala przytoczył statystyki - z takim problemem boryka się 15-20 proc. małżeństw. W tym kontekście odwołał się on do instrukcji "Donum vitae", przypominając, że niepłodność jest dramatem, który każdy powinien zrozumieć.

Bioetyk wspomniał też o zagrożeniach związanych ze współczesnym rozwojem możliwości wspomagania zapłodnienia - opisał moralne i etyczne aspekty pojawiających się metod, a jako alternatywę podał naprotechnologię.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama