Nie pouczajmy Boga

O sześciu przeszkodach na drodze do przyjęcia tajemnicy odkupienia mówił podczas majowej "Ewangelizacji na barce" ks. Michał Olszewski SCJ.

- Odkupienie jest skąpane w promieniach łaski, rozświetlone łaską i promieniami słońca. Zrozumiałem to niedawno, gdy po raz pierwszy byłem w Ziemi Świętej i uczestniczyłem w Drodze Krzyżowej ulicami Jerozolimy - opowiadał ks. Olszewski, egzorcysta i dyrektor Grupy Medialnej "Profeto".

Przekonywał też, że wielu ludziom na drodze do przyjęcia tej prawdy stoi kilka przeszkód. Są to: skłonność do pouczania Pana Boga, do myślenia na sposób ludzki, brak zrozumienia słowa Bożego, lęk przed zadawaniem pytań Bogu, pragnienie pierwszeństwa oraz brak postawy służby Bogu i bliźniemu.

Z tym, by nie pouczać Boga - Jezusa Chrystusa - miał problem nawet apostoł Piotr, który słysząc zapowiedź męki, powiedział: "Nie przyjdzie to nigdy na mnie". - Nie potrafił zrozumieć, że Bóg może zburzyć to wszystko, co on sobie zaplanował. Myślał po ludzku, a nie po Bożemu, dlatego Jezus odpowiedział mu ostro: "Zejdź mi z oczu, szatanie" - zaznaczył gość barki, tłumacząc, że Bóg każdego dnia chce nas oduczyć takiego myślenia, bo to właśnie ono jest powodem chęci pouczania Go.

Ks. Olszewski radził też, by spróbować zrozumieć słowo Boże, codziennie czytając je, najlepiej Ewangelię przypadającą na dany dzień, i rozważając ją, modlić się.

- Nie da się poznać Jezusa bez znajomości słowa Bożego oraz bez zadawania pytań. Boimy się tego, i to bardzo, bo może okazać się, że Bóg ma dla nas inną odpowiedź, niż to sobie ułożyliśmy w głowie. Gdy byłem w seminarium, wychowawca kazał mi iść do kaplicy i zapytać Jezusa, czy na pewno chce mnie w zakonie. A ja bałem się, że powie nie, dlatego poszedłem zapytać Go o to dopiero… po trzech latach - wspominał ks. Olszewski.

Kłopot sprawia nam też brak pokory, który powoduje, że mamy w sobie nieustanne pragnienie pierwszeństwa. Często wyraża się ono w tym, że próbujemy być mądrzejsi nawet od papieża. Z kolei brak służby Bogu i bliźniemu widać m.in. w tym, że często przechodzimy obojętnie obok osób potrzebujących pomocy. - Bywa też, że zaraz po wyjściu z kościoła złorzeczymy innym, albo stojąc w kolejce do spowiedzi, po Boże miłosierdzie, odmawiamy tego miłosierdzia drugiemu człowiekowi - mówił ks. Michał Olszewski.

Na rejsy ewangelizacyjne po wodach Wisły kolejny już sezon zaprasza radio Pallotti.fm (dawniej: nowohuckie.pl). W tym roku w akcję włączyło się województwo małopolskie, które dofinansowało rejsy - w tej edycji będą one bezpłatne. Projekt realizowany jest w ramach konkursu ofert z turystyki "Małopolska Gościnna", a spotkaniom towarzyszyć będzie hasło: "Krakowskie rejsy po wartościach - zachować od zapomnienia".

Kolejna "Ewangelizacja na barce" odbędzie się w środę 27 czerwca o godz. 19. Gościem będzie ks. Krzysztof Kralka SAC. Zapisy będą prowadzone poprzez stronę www.pallotti.fm.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..