Nowy numer 30/2021 Archiwum

Dla honorowych Krakowian

Prof. Janusz Skalski i Biserka Rajčić 5 czerwca o godz. 12 zostaną Honorowymi Obywatelami Miasta Krakowa. Wieczorem wezmą też udział w specjalnym koncercie.

Wyróżnienia zostaną wręczone w Urzędzie Miasta Krakowa. Z kolei koncert odbędzie się na dziedzińcu Collegium Maius UJ.

Prof. dr hab. n. med. Janusza Skalskiego, od 2007 r. kierownika Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu, zna cała Polska i spora część świata - jest on bowiem znakomitym kardiochirurgiem dziecięcym słynącym z tego, że leczy najtrudniejsze przypadki i pomaga maluchom, którym inni lekarze nie dają większych szans. Jak mówi skromnie, cudów, jakich dokonał w ścisłej współpracy z Panem Bogiem, było w jego karierze wiele, dlatego żadnego nie chce wskazywać jako największego. Dzięki mediom cały nasz kraj a także mieszkańcy innych zakątków globu poznali jednak dwuletniego Adasia, który - gdy trafił pod opiekę profesora - był już prawie zamarznięty. Walka o jego życie była trudna, jednak - dzięki wielu Bożym przypadkom i ciężkiej pracy całego sztabu lekarzy i pielęgniarek - zakończyła się sukcesem. A kiedy po ponad dwóch miesiącach chłopiec opuszczał szpital, prof. Skalski w blasku kamer powiedział, że to cud właśnie.

Bohaterami mediów stało się też kilkoro innych dzieci, które profesor leczył z poświęceniem swojego zdrowia i czasu, bo - jak mówi - Jeśli w leczenie pacjenta jesteśmy zaangażowani tylko w 95 proc., to w pozostałych 5 proc. popełniamy zbrodnię.

Z kolei Biserka Rajčić, która mieszka w Belgradzie, ale od lat jest związana ze środowiskiem krakowskich artystów, to niestrudzona popularyzatorka polskiej literatury za granicą. Tłumaczyła największych polskich autorów, takich jak: Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz, Wisława Szymborska czy Sławomir Mrożek. Jest także autorką książki „Mój Kraków” poświęconej stolicy Małopolski.

Z prośbą o nadanie jej honorowego obywatelstwa Krakowa do Komisji Głównej Rady Miasta Krakowa zwrócił się Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Krakowie. Z inicjatywą uhonorowania prof. Janusza Skalskiego wystąpili natomiast historyk sztuki Jolanta Janus oraz wirtuoz skrzypiec Robert Kabara. Jolanta Janus jest też pomysłodawczynią i organizatorką koncertu charytatywnego dla honorowych obywateli. Na dziedzińcu Collegium Maius zagrają i zaśpiewają dla nich Sinfonietta Cracovia pod batutą Jerzego Dybała, Iwona Socha, Renata Żełobowska-Orzechowska, Mariusz Pędziałek, Leszek Długosz, Jacek Wójcicki, Anna Tomaszewska oraz Piwnica pod Baranami.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Krakowa, Fundacja Schola Cordis Kardiochirurgii Dziecięcej oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Patronat medialny - m.in. Gość Krakowski. Organizację koncertu mocno wspiera Krakowski Holding Komunalny.

Dla honorowych Krakowian   Materiały organizatorów

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama