Nowy numer 38/2021 Archiwum

Do wolności z Matką Bożą

– Droga krzyżowa do pełnego wyzwolenia, zwłaszcza duchowego, Polaka i Polski nieustannie trwa – mówił abp Marek Jędraszewski.

Metropolita wygłosił homilię przy czwartym ołtarzu, tuż obok bazyliki Mariackiej. Przekonywał m.in., że nie trzeba się lękać zaślubin narodu polskiego z Bogiem, choć niektórzy dziś się tego boją, mówiąc o rzekomo błędnej polskiej religijności, bogoojczyźnianej. Nawiązując do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zauważył też, że patrząc na wydarzenia z listopada 1918 r., można odnieść wrażenie, iż od tego momentu była już tylko wolność. To jednak nie jest prawda, bowiem trwało ciągłe zmaganie, by tę wolność utrwalić, a działo się to poprzez różne wojny i walki, także z komunizmem.

– Z kolei po 1989 r. byliśmy świadkami trwonienia polskiej suwerenności poprzez wyprzedaż za bezcen majątku narodowego. To trwonienie przejawiało się także poprzez wyszydzanie takich wartości, jak ojczyzna, patriotyzm, tradycja, rodzina – zaznaczył arcybiskup. Przypomniał także o wielkich postaciach Kościoła, które dał nam Bóg na drodze do wolności. Byli to kard. August Hlond, kard. Stefan Wyszyński, abp Antoni Baraniak i Ojciec Święty Jan Paweł II. Z kolei wskazując na kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej ustawioną przy ołtarzu, podkreślił, że bolesne czasy drogi krzyżowej Polski trwały wraz z Matką Bożą i że to z Nią szliśmy do wolności i do Chrystusa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama