Nowy numer 21/2023 Archiwum

Tutaj otwierają się oczy

9 i 10 czerwca na Rynku Głównym w Krakowie odbędą się finał 14. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki oraz pokazy sportowe 15. Ogólnopolskich Dni Integracji "Zwyciężać Mimo Wszystko".

- Co roku przez te dwa festiwalowe dni czuję się, jakbym była na innej planecie, gdzie ludzie są dla siebie życzliwi - przekonuje Anna Dymna, szefowa Fundacji "Mimo Wszystko". - W czasie koncertów, gdy na scenie stoją dwie osoby - gwiazda estrady i osoba niepełnosprawna, bez słów pokazujemy, że ta niepełnosprawność nie ma znaczenia. U nas panują radość i równość, a atmosfera festiwalu powinna rozszerzać się na inne ulice i miasta - dodaje.

Opowiada też, że nie raz i nie dwa słyszała, iż to wydarzenie organizowane przez jej fundację ma ogromne znaczenie nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale i dla osób zdrowych. - Obserwując to, co się dzieje, często mówią mi: "Anka, mnie tutaj otwierają się oczy na to, jak bezsensownie żyłem, jak nie umiałem się z niczego cieszyć. Muszę się w końcu wziąć za siebie" - opowiada aktorka.

W sobotę 9 czerwca o godz. 19.30 dwanaścioro niepełnosprawnych, lecz bardzo uzdolnionych finalistów festiwalu zaśpiewa wraz z gwiazdami polskiej estrady: Hanną Banaszak, Krzysztofem Cugowskim, Adamem Nowakiem, Łukaszem Łyczkowskim ("The Voice of Poland"), Krystyną Prońko i Marią Sadowską. Koncert poprowadzi A. Dymna w towarzystwie Zbigniewa Zamachowskiego, Piotra Głowackiego, Macieja Musiała i Antoniego Pawlickiego.

O tym, kto zdobędzie w tym roku statuetki Zaczarowanego Ptaszka oraz stypendia (za pierwsze miejsce będą to aż 24 tys. zł, za drugie - 10 tys., zł, a za trzecie - 5 tys. zł), zdecyduje specjalne jury. Zasiądą w nim m.in. córka Zbigniewa Wodeckiego - Joanna (przewodnicząca) oraz Elżbieta Zapendowska, Ewa Błaszczyk, Przemysław Bolechowski, Jacek Cygan, Ewelina Flinta, Zbigniew Preisner, Adam Sztaba. W tym roku finaliści będą musieli zmierzyć się z wyjątkowym zadaniem - każdy z nich zaśpiewa jedną piosenkę z repertuaru Z. Wodeckiego, przyjaciela Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

W niedzielę od godz. 11 krakowski Rynek zamieni się w arenę sportowych zmagań osób niepełnosprawnych, które rywalizować będą m.in. w sportach ekstremalnych, rugby na wózkach, szermierce, koszykówce na wózkach, tańcu towarzyskim czy podnoszeniu ciężarów. O godz. 14.30 rozegrany zostanie również tradycyjny mecz siatkówki pomiędzy niepełnosprawnymi zawodnikami i gwiazdami sportu i sceny. Obecność zapowiedzieli już m.in.: Bartłomiej Bonk, Adrian Castro, Mateusz Ligocki, Ryszard Pawłowski, Igor Sikorski, Piotr Głowacki, Mateusz Janicki, Radosław Krzyżowski, Przemysław Saleta, Tomasz Schimscheiner oraz Zbigniew Zamachowski.

Dwudniowy projekt zwieńczy koncert "Każdy jest komuś potrzebny" (niedziela, godz. 20.30) z udziałem Włodzimierza Pawlika oraz laureatów i finalistów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, a także Pawła Domagały, Anny Karwan, Joanny Kulig, Macieja Zakościelnego oraz Zbigniewa Zamachowskiego z grupą Na Górze. Poprowadzą go Anna Dymna i Piotr Polk.

Warto dodać, że zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, od godz. 10 do 19, na Plantach przy Bunkrze Sztuki odbędzie się kiermasz, który przygotowali wolontariusze fundacji "Mimo Wszystko". Dochód ze zbiórki zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację Kingi Wrony.

Szczegółowe informacje można znaleźć na www.mimowszystko.org.

Finaliści Festiwalu Zaczarowanej Piosenki zapraszają na krakowski Rynek!

Zacznij od Bacha! Finaliści 14. Zaczarowanej śpiewają Wodeckiego
Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast