Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zaufały Panu Bogu

Zgromadzenie Córek Bożej Miłości świętuje 150. rocznicę swego powstania. 11 czerwca dziękczynnej Mszy św. przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski.

Zgromadzenie założyła matka Franciszka Lechner, obecnie służebnica Boża - jej proces beatyfikacyjny toczy się na szczeblu diecezjalnym. - Skoro nazwała nasz zakon: Córki Bożej Miłości, to znaczy, że musiała doświadczyć tej miłości Boga i była w nim prawdziwie zakochana - zauważa s. Teresa Blandyna Wala FDC, przełożona prowincji polskiej zgromadzenia, którego sercem jest krakowski dom prowincjonalny przy ul. Pędzichów 16.

Co ciekawe, matka Franciszka wykazała się niemałą odwagą, bo podejmując decyzję o założeniu wspólnoty, była w Wiedniu zupełnie sama i miała tylko krzyż, dwa lichtarze z domu rodzinnego, figurę Matki Bożej i mały, wynajęty pokoik, w którym przeżyła ciemną noc wiary. Mocno zachorowała, ale z Bożą pomocą po kilku dniach wróciła do sił. Szybko więc wyruszyła do władz z podaniem o założenie stowarzyszenia Bożej Miłości. Jeszcze w tym samym miesiącu dostała zgodę, choć nie miała żadnego zaplecza finansowego.

- Wierzyła, że przy Bożej pomocy zdoła zgromadzić wokół siebie kobiety, które będą chciały razem z nią realizować Bożą miłość w wymiarze opieki nad dziewczętami zagrożonymi moralnie, przyjeżdżającymi do Wiednia bez żadnego przygotowania do życia w wielkim mieście. Taką właśnie potrzebę czasu widziała - opowiada s. Teresa.

To jej zaufanie chyba sprowokowało Boga, bo pobłogosławił jej działaniom - 10 lat później sióstr było już 100, a po 25 latach - aż 500. Od początku pomagały dziewczętom przyjeżdżającym do Wiednia, prowadziły też szkoły pospolite, ludowe, wydziałowe, schroniska dla służących. Do Polski siostry przywędrowały w 1885 r. i osiedliły się w Białej Krakowskiej (dziś Bielsko-Biała) a rok później zjawiły się w Krakowie, należącym do monarchii austro-węgierskiej. I tu szybko zaczęły się rozwijać, a pierwszą siostrą przełożoną krakowskiej wspólnoty (później także pierwszą matką prowincjonalną) została s. Ludwika Bindel. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zgromadzenie zaczęło się rozwijać jeszcze bardziej dynamicznie.

Obecnie na całym świecie Córek Bożej Miłości jest 1021, z czego prowincja polska liczy 207 sióstr, 9 nowicjuszek i 1 postulantkę. W Krakowie siostry prowadzą bursę dla studentek, przedszkole, dom pomocy społecznej oraz pomagają biednym i potrzebującym.

W poniedziałek 11 czerwca Córki Bożej Miłości z całej polskiej prowincji będą świętowały 150. rocznicę powstania zgromadzenia. W tym dniu o godz. 17 w kaplicy domu przy ul. Pędzichów 16 abp Marek Jędraszewski będzie przewodniczył dziękczynnej Mszy św. Następnie chór zakonny prowadzony przez Marcina Wasilewskiego-Kruka zaprezentuje jubileuszową kantatę "Omnia pro Deo" pod batutą Piotra Pałki, do której słowa napisała s. Zofia Szymanek FDC, zaś muzykę skomponował Piotr Pałka.

Więcej o Córkach Bożej Miłości piszemy w najnowszym numerze "Gościa Krakowskiego" (z datą 10 czerwca).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy