Nowy numer 30/2021 Archiwum

Są i żyją w Sercu Boga

- Mocniej uwierzcie, że wasze dziecko żyje w niebie, u kochającego Ojca - mówił podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodzin Dziecka Utraconego bp Jan Zając.

Spotkanie rozpoczęło się w samo południe modlitwą "Anioł Pański", po której odbyła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca.

- Jezus jest wciąż obecny na naszych drogach zbawienia, również na drogach dzieci, które już przeszły do wieczności. Są i żyją w Sercu Boga, w niebie - mówił w homilii.

Przekonywał też, że prawdziwy pokój serca może przynieść dopiero pogodzenie z Bogiem, drugim człowiekiem i samym sobą. Tłumaczył, że przebaczeniem trzeba objąć człowieka, który w jakikolwiek sposób mógł przyczynić się do śmierci dziecka, ale takiego przebaczenia potrzebuje także samo zmarłe dziecko, bo rodzice mogą mieć do niego żal, że odeszło i zostawiło ich z poczuciem pustki.

- Najważniejszymi jednak osobami, które w procesie żałoby potrzebują przebaczenia, są sami rodzice, którzy powinni przebaczyć sobie samym. Często mają żal do siebie, że czegoś zaniedbali, że nie podjęli działań, które mogłyby uchronić ich dziecko - mówił.

- Mocniej uwierzcie, że wasze dziecko żyje w niebie, u kochającego Ojca - zachęcał.

W czasie Mszy św. na ołtarzu złożono kartki z imionami zmarłych dzieci przywiezionymi przez pielgrzymów, które zostaną wpisane do Księgi Dzieci Utraconych prowadzonej w sanktuarium.

Eucharystię dopełniła adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z odśpiewaniem Koronki do Bożego Miłosierdzia i odmówieniem przygotowanego specjalnie na tę okazję aktu zawierzenia zmarłego dziecka Jezusowi Miłosiernemu. Bp Zając przekazał rodzicom odpalony od paschału Płomień Miłosierdzia.

Każdy uczestnik pielgrzymki otrzymał także specjalnie wydany Modlitewnik Rodzin Dzieci Utraconych "Usta Twych dzieci głoszą Tobie chwałę". Po raz pierwszy opublikowano w nim zatwierdzoną przez krakowską kurię metropolitalną do prywatnego odmawiania Litanię do Maryi Matki Rodzin Dzieci Utraconych.

Jak zaznaczył współorganizator pielgrzymki Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, spotkanie to wpisało się w obchody 50. rocznicy ogłoszenia przez papieża Pawła VI encykliki "Humanae vitae" oraz 10. rocznicy wydania dokumentu Międzynarodowej Komisji Teologicznej "Nadzieja zbawienia dla dzieci zmarłych bez chrztu".

- Pielgrzymka przypadła w szczególnym dniu, kiedy Kościół celebruje w liturgii wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi - podkreślił P. Guzdek. Dodał, że inicjatywa będzie kontynuowana, a pielgrzymki będą się co roku odbywały w drugą sobotę czerwca.

Ogólnopolską Pielgrzymkę Rodzin Dziecka Utraconego do łagiewnickiego sanktuarium zorganizowały Duszpasterstwo Rodziców Dzieci Utraconych przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, Polskie Stowarzyszenie  Obrońców Życia Człowieka i Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama