W niedzielę w Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport świętowano 100-lecie lotnictwa polskiego.
Z tej okazji 8 drużyn uczniów ze szkół podstawowych z: Balic, Cholerzyna, Czułowa, Mnikowa, Morawicy, Piekar, Rząski i Zabierzowa wzięło udział w grze terenowej "Lotnictwo Polskie +/- 100 lat". Każda z drużyn posługiwała się dedykowaną, opartą na beaconach, aplikacją mobilną. Dzieci wykazały się znajomością m.in. topografii lotniska, wiadomościami z zakresu przygotowania do podróży lotniczej i historii lotnictwa.
Pierwsze miejsce zdobyła drużyna "Mew" ze Szkoły Podstawowej w Czułowie, drugie - drużyna "Jastrzębi" ze Szkoły Podstawowej w Mnikowie, a trzecie - drużyna "Kolibrów" ze Szkoły Podstawowej w Zabierzowie. Nazwy drużyn nawiązywały do nazw statków powietrznych wyprodukowanych w Polsce.
Kibice skorzystali z możliwości wycieczek po Centrum Edukacji Lotniczej. 8 Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach, placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach, Policja, Służba Celno-Skarbowa - Oddział Celny Port Lotniczy Kraków-Balice, Służba Ochrony Lotniska oraz Lotniskowa Służba Ratowniczo-Gaśnicza przygotowali stoiska. Można tam było dowiedzieć się o pracy służb lotniskowych, a także m.in. o: konwencji CITES (ochrona gatunków chronionych), ograniczeniach w przywozie towarów z krajów spoza Unii Europejskiej, działaniach pirotechnicznych w przypadku pozostawienia bagażu bez opieki, kontroli bezpieczeństwa, a także o pracy pilota wojskowego.
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przygotowało wystawę "100-lecie lotnictwa polskiego", a Stowarzyszenie "Siemacha" - wystawę "Jan Wnęk - Ikar znad Dunajca".
Zespół Centrum Edukacji Lotniczej przygotował liczne animacje, konkursy i zabawy, w tym m.in. aukcję charytatywną starych lotniskowych tablic informacyjnych, pokaz mody lotniskowej i samolotów przyszłości opracowanych przez uczestników wydarzenia. Impreza zakończyła się pamiątkowym zdjęciem, które zostało umieszczone w "kapsule czasu".
Ofertę Centrum Edukacji Lotniczej w Kraków Airport poszerzono o wakacyjne atrakcje - "lotnicze campy". Są to warsztaty lotniskowe dla dzieci w wieku od I klasy szkoły podstawowej do 10. roku życia oraz od 11 do 16 lat. Istnieje możliwość skorzystania z jednego warsztatu lub wykupienia pakietu 5-dniowego. Więcej informacji na stronie: krakowairport.pl/CEL.
Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport powstało w 2017 roku. To ośrodek edukacyjny przybliżający zasady funkcjonowania lotniska oraz jego organizację. Misja centrum realizowana jest poprzez organizację zajęć specjalistycznych, szkoleń, warsztatów, kursów e-learningowych czy udostępnianie dedykowanej dla tego obiektu infrastruktury terminalowej. Jednym z istotnych elementów wspomagających procesy dydaktyczne są ściany edukacyjne, opatrzone grafikami przedstawiającymi procedury i zawody na lotnisku. Osoby korzystające z usług centrum mogą skorzystać z dwóch symulatorów - lotu oraz pracy marszałka (osoba, która na płycie postojowej wskazuje pilotom drogę kołowania).