Nowy numer 41/2019 Archiwum

Humanoidalny robot studentką AGH

Sophie - bo tak ma na imię robot - jest gościem specjalnym kongresu nowych technologii Impact '18. Indeks otrzymała 13 czerwca.

Prorektor krakowskiej AGH prof. Jerzy Lis, wręczając indeks robotowi obdarzonemu sztuczną inteligencją, podkreślił: - Ten gest, prócz swojego symbolicznego wyrazu, jest też sygnałem dla świata, że nauki techniczne, tak licznie reprezentowane i uprawiane w AGH w Krakowie, gotowe są zmierzyć się z wyzwaniami, które niesie rozwój sztucznej inteligencji. Pogłębianie zagadnień związanych z implementacją sztucznej inteligencji jest koniecznością i obowiązkiem dla uczelni, która od początku za cel stawiała sobie odpowiedź na wyzwania przyszłości - dodał prorektor.

W środę w Krakowie o sztucznej inteligencji mówił także minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapowiedział prace nad "narodową strategią rozwoju sztucznej inteligencji". - Musimy się liczyć z tym, że kolejne kraje Europy i świata będą wchodziły bardzo dynamicznie w przestrzeń sztucznej inteligencji. Polska nie może pozostawać w tyle. Jesteśmy w takim momencie, kiedy nie dzieli nas przepaść od tych najlepiej rozwijających się w obszarze AI krajów - powiedział J. Gowin.

Jak mówił, wielu ludzi "rozpaliły" wyniki ogłoszonego w ubiegłym roku raportu, z którego wynika, że do 2030 r. roboty przejmą nawet do 800 mln miejsc pracy. - To wywołuje lęki - przyznał minister. Przypomniał jednak, że każda z poprzednich rewolucji gospodarczych budziła niepokoje. - Ale poprzednie rewolucje doprowadziły do sukcesów gospodarczych, do postępu. Jestem przekonany, że tak będzie i z tą rewolucją - powiedział Jarosław Gowin. Podkreślił też, że "inwestycja w sztuczną inteligencję zawsze musi być inwestowaniem w człowieka, który jest twórcą sztucznej inteligencji".

Impact '18 to kongres nowych technologii, który już po raz trzeci odbywa się w Krakowie. W tym roku bierze w nim udział ponad 6 tys. uczestników, w tym 250 mówców z ponad 46 państw świata.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • del
  14.06.2018 09:02
  okropieństwo
  doceń 0
 • WOJTEK
  14.06.2018 13:54
  A maturę Sophie zdała?
  doceń 0
 • TOMASZL
  14.06.2018 14:53
  Zamiast kolejnej "narodowej strategii" może warto w końcu uwierzyć w polskich prywatnych przedsiębiorców.
  A na marginesie to w Polsce już dziś jest wiele firm zajmujących sie rozwojem różnych obszarów AI.
  doceń 1
 • Panna Joanna
  14.06.2018 23:33
  Pan prof. Lis, niegdyś mój dziekan :D widzę, że poczucie humoru w normie. Nie żeby coś, też się mnie trochę niepokoi humanizowanie maszyn, ale wszystko co robi AGH trzeba brać przez palce :D bo to uczelnia śmieszkująca
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL