Sophie - bo tak ma na imię robot - jest gościem specjalnym kongresu nowych technologii Impact '18. Indeks otrzymała 13 czerwca.
Prorektor krakowskiej AGH prof. Jerzy Lis, wręczając indeks robotowi obdarzonemu sztuczną inteligencją, podkreślił: - Ten gest, prócz swojego symbolicznego wyrazu, jest też sygnałem dla świata, że nauki techniczne, tak licznie reprezentowane i uprawiane w AGH w Krakowie, gotowe są zmierzyć się z wyzwaniami, które niesie rozwój sztucznej inteligencji. Pogłębianie zagadnień związanych z implementacją sztucznej inteligencji jest koniecznością i obowiązkiem dla uczelni, która od początku za cel stawiała sobie odpowiedź na wyzwania przyszłości - dodał prorektor.
W środę w Krakowie o sztucznej inteligencji mówił także minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapowiedział prace nad "narodową strategią rozwoju sztucznej inteligencji". - Musimy się liczyć z tym, że kolejne kraje Europy i świata będą wchodziły bardzo dynamicznie w przestrzeń sztucznej inteligencji. Polska nie może pozostawać w tyle. Jesteśmy w takim momencie, kiedy nie dzieli nas przepaść od tych najlepiej rozwijających się w obszarze AI krajów - powiedział J. Gowin.
Jak mówił, wielu ludzi "rozpaliły" wyniki ogłoszonego w ubiegłym roku raportu, z którego wynika, że do 2030 r. roboty przejmą nawet do 800 mln miejsc pracy. - To wywołuje lęki - przyznał minister. Przypomniał jednak, że każda z poprzednich rewolucji gospodarczych budziła niepokoje. - Ale poprzednie rewolucje doprowadziły do sukcesów gospodarczych, do postępu. Jestem przekonany, że tak będzie i z tą rewolucją - powiedział Jarosław Gowin. Podkreślił też, że "inwestycja w sztuczną inteligencję zawsze musi być inwestowaniem w człowieka, który jest twórcą sztucznej inteligencji".
Impact '18 to kongres nowych technologii, który już po raz trzeci odbywa się w Krakowie. W tym roku bierze w nim udział ponad 6 tys. uczestników, w tym 250 mówców z ponad 46 państw świata.