Nowy numer 11/2024 Archiwum

Słowa młodych do papieża

Prawie 100 uczniów szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych i placówek ponadpodstawowych wzięło udział w konkursie "Odpowiedz na list Jana Pawła II".

Zadaniem uczestników konkursu, który zorganizował Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, było udzielenie odpowiedzi na słowa papieża skierowane w wybranym liście czy orędziu do młodzieży i dzieci.

- Przygotowaliśmy kilka propozycji, z którymi młodzi mogli się zapoznać. To, co nas bardzo ucieszyło, to fakt, że uczestnicy sami szukali słów św. Jana Pawła II, które były dla nich inspirujące. I co najważniejsze - choć większość z nich nie pamięta już papieża Polaka, bardzo praktycznie odniosła jego wezwania do swojego życia i współczesności - podsumowała Katarzyna Twardosz z instytutu.

Nagrody główne przyznano w trzech kategoriach - w ramach szkół podstawowych otrzymała ją Wiktoria Pisarska z Myszkowa, na poziomie gimnazjum - Albert Konstanty z Gnojnika, natomiast nagrodzonym przedstawicielem szkół ponadpodstawowych został Bartosz Jarząbek z Warszawy. Ponadto 17 innych prac otrzymało wyróżnienia.

W listach młodzi dziękowali św. Janowi Pawłowi II za ustanowienie Światowych Dni Młodzieży, zastanawiali się, jaką rolę odgrywa w życiu człowieka miłość, pisali o miejscu dziecka w rodzinie i Kościele, oceniali wpływ historii Kościoła, w tym wybitnych świętych, na życie przyszłych pokoleń wierzących, a także często deklarowali podejmowanie konkretnych rad i nauk, które pozostawił po sobie papież Polak.

"Kochany Janie Pawle II! Ty zawsze byłeś jak drogowskaz, wszyscy słuchali Twoich nauk, do Ciebie lgnęli. Nigdy niczego nie narzucałeś, lecz stawiałeś wymagania i sugerowałeś rozwiązania. Obiecuję, że ze wszystkich sił postaram się podążać drogą wskazaną przez Ciebie. Chciałabym Cię zapewnić, że postaram się być taka jak Ty, rozsądna, pracowita, życzliwa i wrażliwa na wołania potrzebujących" - napisała Karolina, uczennica podstawówki.

"Dziękujemy Ci, Ojcze Święty, za to, że przypomniałeś nam, co jest najwartościowsze w życiu, co powinniśmy robić, by nie skupiać się na dobrach doczesnych, ale na wiecznych. To Ty uświadamiasz nam, że to, co oferuje nam świat, to złudzenie szczęścia, bo prawdziwe szczęście to Jezus" - brzmiał z kolei fragment pracy gimnazjalisty Pawła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy