Nowy numer 38/2021 Archiwum

Mali ludzie z długą historią

Akademia Przyszłości, siostrzany projekt Szlachetnej Paczki, podsumowuje kolejny, 15. już rok swojej działalności.

W jubileuszowej edycji akcji wzięło udział ponad 2500 dzieci ze szkół podstawowych z całej Polski, mających różnego rodzaju trudności w szkole. Projekt, którego ambasadorami są m.in. prezydent Andrzej Duda z żoną, siostry Agnieszka i Urszula Radwańskie oraz Anna i Robert Lewandowscy, ma im pomóc uwierzyć w siebie, odkryć drzemiące gdzieś głęboko talenty i z sukcesem zakończyć rok szkolny.

Dzięki cotygodniowym zajęciom z osobistym tutorem i realizacji programu Systemu Motywatorów Zmiany dziecko przestaje musieć się uczyć, a zaczyna tego chcieć. - Co ważne, podopieczni akademii to "mali ludzie z długą historią", niekiedy trudną i pełną rozczarowań. Udział w projekcie to dla nich szansa, by zmienili sposób myślenia - tłumaczy Maria Szajny, asystent ds. mediów i PR Stowarzyszenia "Wiosna". Jak dodaje, 15 lat od założenia Akademia Przyszłości z projektu o charakterze lokalnym rozrosła się do przedsięwzięcia na skalę ogólnopolską i jest dziś obecna w ponad 200 szkołach w 59 miastach w całym kraju. W roku szkolnym 2017/2018 z jej wsparcia korzystało 2529 dzieci, których od porażki w szkole do sukcesów w życiu prowadziło 2278 tutorów wolontariuszy.

Motywem przewodnim jubileuszowej edycji projektu była podróż. To właśnie od niej, a dokładnie od symbolicznego lotu balonem dzieci rozpoczęły swoją przygodę z akademią podczas inauguracji w październiku 2017 r. - Udział w akademii to taki lot balonem. To okazja do spojrzenia na świat z innej perspektywy, poznania niezwykłych osób, odkrywania nowych miejsc, zrzucenia balastu oraz mierzenia się z różnymi warunkami atmosferycznymi - mówi Ola, wolontariuszka projektu.

Z kolei Monika, ubiegłoroczna fundatorka, wspomina, że gdy kupiła wybranemu dziecku indeks akademii, chodziła jak nakręcona. - Znajomym mówiłam: "Słuchajcie, jest taka akcja! Mam dzieciaka! Takiego swojego! Kacper, lat 12". Ważny był sam pomysł, że dedykujemy to komuś konkretnemu, że to nie jest enigmatyczna fundacja, na którą wpłacamy pieniądze i nie wiadomo, co się z nimi dzieje. To jest konkretne dziecko i konkretna pomoc - tłumaczy.

Akademia Przyszłości jest bowiem finansowana z wpłat darczyńców. To dzięki nim przez 15 lat działalności udało się pomóc już prawie 14 tys. dzieci z całej Polski. Darczyńcą zaś może zostać każdy. Wystarczy przed startem kolejnej edycji wejść na stronę www.akademiaprzyszlosci.org.pl i wybrać dziecko, któremu ufundujemy Indeks Sukcesów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama