Nowy Numer 38/2019 Archiwum

Dzieło stworzone dla liturgii

W najbliższy piątek "Missa F-dur" KV 192 W.A. Mozarta zabrzmi podczas Mszy św. "trydenckiej" - takiej, do jakiej została napisana.

W uroczystość Świętych Piotra i Pawła (29 czerwca) w jezuickiej bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Krakowie przy ul. Kopernika zostanie o godz. 19.30 odprawiona Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (Msza św. "trydencka"), podczas której Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego wykona "Mszę F-dur" KV 192 W.A. Mozarta. Części zmienne wykona natomiast bractwo chorałowe San Clemente.

- Naturalnym miejscem wykonywania muzyki liturgicznej nie jest sala koncertowa, ale właśnie kościół i sprawowana w nim liturgia. Dopiero podczas celebracji Mszy Świętej kompozycja Wolfganga Amadeusza Mozarta osiąga pełne znaczenia brzmienie i spełnia swój podstawowy cel, którym jest służba Bogu - wyjaśnia ks. Kacper Nawrot, który będzie przewodniczył piątkowej Mszy św.

Dzieło Mozarta zostanie wykonane podczas Mszy św. "trydenckiej", czyli dokładnie takiej, dla jakiej zostało napisane.

- Sprawowana ona będzie w języku łacińskim oraz "ad orientem" - celebrans wraz z wiernymi będzie zwrócony w jednym kierunku, na Wschód. Pomocą w przeżywaniu tej liturgii będą przygotowane przez organizatorów książeczki z tłumaczeniem poszczególnych tekstów mszalnych i opisem celebracji - wyjaśnia ks. Nawrot. - Będziemy chcieli nauczyć się od wielkich mistrzów, jak czcić Boga. Chcemy też przywrócić wielkim dziełom kultury pełen blask, włączając je w kult, dla którego zostały stworzone - dodaje kapłan.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL