Skwery Wajdy i Papcia Chmiela

Rada Miasta Krakowa zaaprobowała wczoraj propozycje nadania kolejnym skwerom i ulicom imion osób zasłużonych dla miasta: kapłana, reżysera, farmaceutki, architekta i rysownika.

Jedna z bezimiennych do tej pory ulic w dzielnicy Bieżanów otrzymała imię ks. Adolfa Chojnackiego (1932-2001). Ów kapłan był m.in. jednym z kapelanów Solidarności. W 1985 r., jako administrator parafii Narodzenia NMP w Krakowie-Bieżanowie, udostępnił kościół i sale parafialne dla uczestników solidarnościowej głodówki rotacyjnej. Był także opiekunem duchowym uczestników protestu, który trwał od 19 lutego do 31 sierpnia w obronie więźniów politycznych i księży prześladowanych przez komunistyczną bezpiekę. Ks. Chojnacki także znalazł się na celowniku SB. Przygotowywano m.in. zamach na jego życie. W 1986 r. przeniesiono go do podhalańskiego Juszczyna. Odprawiał tam Msze św. za ojczyznę, w których brali udział m.in. opozycjoniści z całego kraju.

Rada Miasta wyróżniła także postać wybitnego reżysera filmowego i teatralnego Andrzeja Wajdy (1926-2016), związanego wieloma więzami z Krakowem i pochowanego na cmentarzu Salwatorskim, uhonorowanego w 1989 r. doktoratem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, w 1995 r. zaś medalem Cracoviae Merenti, przyznawanym za zasługi dla podwawelskiego grodu. Imię reżysera, który w czasie wojny mieszkał w Krakowie, po jej zakończeniu studiował tu zaś malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych, w latach 70. stworzył wybitne przedstawienia w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej, później stał się fundatorem Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha", nadano skwerowi przy Teatrze im. Słowackiego. W budynku tego teatru w 1972 r. odbyła się premiera filmu "Wesele", wyreżyserowanej przez A. Wajdę ekranizacji dramatu Stanisława Wyspiańskiego.

Wyróżniono także architekta Aleksandra Biborskiego (1856-1957), projektanta wielu kamienic krakowskich, nazwą skweru przy ul. Biskupiej, farmaceutkę Stanisławę Dowgiałło, jedną z pierwszych kobiet studiujących farmację na UJ, nazwą ulicy w Nowej Hucie oraz 95-letniego rysownika Henryka Chmielewskiego, zwanego "Papciem Chmielem", nazwą skweru u zbiegu al. Focha i ul. Królowej Jadwigi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..