Aż 150 dzieci ze Wschodu zaprosiło w tym roku do Krakowa na wakacje Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski.
Dzieci z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Bukowiny Rumuńskiej goszczą pod Wawelem od 3 do 13 lipca, a czwartek 5 lipca zostały uroczyście przywitane w magistracie przez przedstawicieli władz Krakowa, Małopolski, Polski oraz krakowskiego Kościoła.
Kazimierz Barczyk, przewodniczący Komitetu Honorowego organizującego pobyt dzieci, zauważył, że są one Polakami lub mają polskie pochodzenie, dlatego pobyt w Krakowie, mieście królów, powinien być dla nich wielkim przeżyciem. Zaprosił też dzieci, by kiedyś, gdy dorosną, przyjechały tu na studia. Józef Gawron, wicewojewoda małopolski, zachęcił je z kolei, by każdego dnia czuły się w Krakowie jak w swoim domu.
Bp Damian Muskus, reprezentujący przebywającego obecnie na urlopie metropolitę abp. Marka Jędraszewskiego, przypomniał natomiast, że Kościół katolicki odgrywał i nadal odgrywa na Wschodzie bardzo ważną rolę, dbając o rozwój ducha mieszkańców tych ziem i o to, by język polski nie został tam zapomniany. Życzył też dzieciom, by będąc w Polsce, nie tylko wypoczywały, ale przede wszystkim zgłębiały język polski i poznawały piękno polskiego ducha.
W imieniu władz Polski z dziećmi spotkali się senatorowie Marek Pęk i Andrzej Pająk. M. Pęk zaznaczył, że również Senat RP ma za zadanie dbać o Polaków za granicą, zwłaszcza na Wschodzie, dlatego przyjazd dzieci i młodzieży do naszego kraju jest ważnym wydarzeniem edukacyjnym i kulturalnym, pomagającym pogłębiać więzi z ojczyzną.
Z kolei senator Pająk mówił dzieciom, że jeżdżąc służbowo na Wschód, zawsze z wielkim szacunkiem patrzy i podziwia, jak ich dziadkowie i rodzice oraz wychowawcy poświęcają się, by najmłodsze pokolenie mogło być Polakami. - Podziękujcie im za to, gdy wrócicie do domów. Pamiętajcie też, że przyjechaliście, by podzielić się z nami czymś bardzo ważnym. Tym czymś jest świadomość, że mimo ciężkich warunków zachowaliście to, co najważniejsze: wiarę, wartości i polskość - podkreślił.
W akcji "Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu" co roku biorą udział dzieci z najuboższych polskich rodzin kultywujących tradycje, obyczaje i język. W czasie pobytu zwiedzą Kraków (Wawel, Kazimierz, Muzeum Narodowe), sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Kopalnię Soli w Wieliczce, Kalwarię Zebrzydowską i Wadowice. Wypoczną również w Parku Wodnym, zobaczą krakowski ogród zoologiczny i pójdą do kina. Każdego dnia będą się też uczyć języka polskiego i poznawać kulturę polską.