Nowy numer 43/2020 Archiwum

Walka o pokój serca

Pod takim hasłem od 26 do 29 lipca w Czernej koło Krakowa trwać będą 14. już Karmelitańskie Dni Młodych.

Co roku odbywają się one przy klasztorze braci bosych Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (karmelitów bosych), a o gości dbają zawsze karmelitanki Dzieciątka Jezus, Świecki Instytut "Elianum" oraz Dom Pielgrzyma w Czernej.

- Karmelitańskie Dni Młodych mają szczególny maryjny rys. Podczas wydarzenia Matka Boża pojawia się jak na weselu w Kanie - subtelnie i aktywnie. I tym razem nie zabraknie więc maryjnych akcentów - Królowa Nieba będzie nam przewodziła jako Stella Maris (Gwiazda morza), która wskazuje bezpieczny port pokoju na wzburzonym morzu życia - mówi o. Jakub Przybylski OCD.

Tym bezpiecznym portem jest zaś Chrystusowy pokój. - Będziemy odkrywali, czym on jest, jak można go doświadczyć i jak zachować. Jednocześnie będziemy demaskowali stany fałszywego pokoju, rodzącego się w sercu, które bagatelizuje grzechy, koncentruje na sobie samym czy żyje przeciętnością. Wskazówki i przestrogi da nam natomiast św. Teresa od Jezusa, mistrzyni relacji z Bogiem - zachęca o. Przybylski.

W swoich pismach św. Teresa wskazuje na trzech nieprzyjaciół, którzy mydlą oczy swoim ofiarom podstępnymi namowami - szatana, świat i ciało. Życie według tego, co proponują, daje poczucie błogości, która jednak nie ma nic wspólnego z pokojem dawanym przez Boga tym, którzy są Mu posłuszni.

Uczestnicy Karmelitańskich Dni Młodych będą brać udział w konferencjach ukazujących ten wewnętrzny dysonans, a także wysłuchają świadectwa Adama Woronowicza, aktora, który zagrał m.in. w filmach "Popiełuszko" czy "Dwie korony".

Będą też mogli zobaczyć walkę duchową ukazaną w pantomimie przygotowanej przez grupę "Cordis" oraz wziąć udział w serii ciekawych warsztatów (walki duchowej, rozeznawania duchowego, modlitwy karmelitańskiej, biblijnym, pustelniczym).

Nie zabraknie również czasu na modlitwę osobistą (przed Najświętszym Sakramentem) i wspólnotową (liturgia godzin). W planie są też procesja światła i codzienna Eucharystia przy muzycznej oprawie Marii Ziółkowskiej-Krawczyk ze scholą. Szczególnym karmelitańskim rysem spotkania będą tzw. interwały ciszy, czyli chwile milczenia niezbędne po to, aby słuchać Boga.

Karmelitańskie Dni Młodych przeznaczone są dla młodzieży w wieku od 17 do 35 lat, która szuka swojej drogi i tęskni za doświadczeniem żywego Boga.

Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na www.kdmczerna.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama