Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Chrystus na osiołku

Jego dzieła – a tworzy już od półwiecza – znał i doceniał kard. Karol Wojtyła. Pochodzący z Tokarni Józef Wrona, słysząc, jak ludzie chwalą jego rzeźby, rzuca skromnie: „E, takie tam dłubanie”.

Artysta przez całe życie jest związany ze swoją rodzinną miejscowością, gdzie urodził się w 1943 r. Od 1963 r. przez 50 lat był kościelnym w miejscowej świątyni parafialnej. – Jego niezwykły talent rzeźbiarski odkrył w latach 60. XX w. ks. Jan Mach, ówczesny proboszcz parafii Matki Bożej Śnieżnej, który wielokrotnie zachęcał go do podjęcia i kontynuowania pracy artystycznej i był jego mecenasem – mówi ks. Sławomir Filipek, znawca twórczości artysty, jego ziomek z Tokarni, autor scenariusza i katalogu wystawy jubileuszowej „Wrona i skrzydło anioła”, otwartej 3 lipca w krakowskim Muzeum Archidiecezjalnym.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma